Лица

Миранда Кер на модната недела во Париз

Токму кога излезе од печат јапонскиот Вог на чија насловна страна е Миранда Кер, австралискиот топ модел сврати во Париз за да фати дел од атмосферата од париската модна недела. Во својата хотелска ссба се слика со новото издание на ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за елегантната Гвинет Палтроу

Во чест на нејзиниот роденден, 27 септември, ова се десетте интересни пикантерии од животот на една од најелегантните глумици на денешницата. 1 Родена е во Лос Анџелес во богато и уметничко семејство. Татко и бил режисер, а мајка и глумица, ...

Повеќе »

Жан Пол Готје престанува да се бави со конфекција

Модниот гениј Жан Пол Готје најави дека колекцијата пролет-лето 2015 која ќе ја претстави на париската модна недела ќе биде последна. Славниот дизајнер објави дека престанува да се бави со дизајнирање на конфекција (прет-а-порте). – Ќе се бавам само со ...

Повеќе »

Британската стилистка и модна уредничка Ребека Рој ќе гостува на Моден викенд Скопје

Моден Викенд Скопје во соработка со Британски совет во Македонија организира работилница за модно блогирање под раководство на успешната британска стилистка и модна уредничка од Лондон, Ребека Рој. Од 23 до 27 октомври со почеток од 9 до 12 часот ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: Го сакаме Фреди Меркјури!

За себе рече дека нема да биде рок-ѕвезда, туку легенда, а тоа и го постигна. Фреди Меркјури, легендарниот фронтмен на британската група Квин, се родил на 5 септември 1946 година во семејство на Парси Индуси во Стоун таун, денешна Танзанија, ...

Повеќе »

Модна полицајка без влакна на јазикот: Збогум, Џоан Риверс

Легендата на американската телевизија, Џоан Риверс, позната по емисијата „Фешн полис“ во која го коментираше стилот, однесувањето и облекувањето на славните личности, почина на 81 годишна возраст. Пред да зачекори во шоубизнисот, Риверс работеше како моден советник во „Бонд“, а ...

Повеќе »

Мода во духот на старите времиња: Зошто ја сакаме Лизи Каплан

Затоа што не тера да сонуваме.. Кога неа ќе ја видиме, потполно ни е јасно дека е родена глумица. И следната икона на стилот. Преубавата млада актерка Лизи Каплан, која се прослави со улогата на Вирџинија Џонсон во извонредната серија ...

Повеќе »

Збогум, Лорен Бекол

Беше една од најелегантните и најестравагантните ѕвезди на 40-те и 50-те години на минатиот век. На филмското платно често беше облечена во костуми и елегантни фустани кои до денес се инспирација на големите модни креатори, а нејзиниот стил останува инспирација ...

Повеќе »

Од илјадници модели – тој: Патрик Шварценегер заплива во најдлабоките модни води

Синот на Арнолд Шварценегер, Патрик, е главно лице во есенската камппања на една од најпрестижните луксузни марки во светот – Том Форд. На листата на деца на славни родители кои преку ноќ запливаа во модните води со фантастични (парични) договори ...

Повеќе »

Лицето кое победува не се менува: Ирина Шаик (повторно) за Твин Сет

Италијанската модна марка Твин Сет ја претстави новата колекција на долна облека за сезоната есен/зима 2014, а главната улога во рекламната кампања припадна на убавицата Ирина Шаик. Ова не е првпат Ирина Шаик да позира за италијанската марка Твин Сет, ...

Повеќе »