Лица

Силвиа Монрос де Стојаковиќ: Се е можно, а ако не е, пак може да се смеси леб на животот

„Дали е можно да се каже или да се напише уште нешто за Салвадор Дали…   … За уметникот на кој секој од нас може да му позавиди на бројот на книги за сликите, за него, за Гала, за него ...

Повеќе »

Македонско – американска филмска љубовна приказна со вкус на француски „макаронс“

Спонтано, заводливо, неодоливо е трагањето на два креативни ума чија страст и стил за поинакво доживување, патувајќи случајно се сретаа во Париз. Кристина Илиевска, маркетинг креативец, артистичен трагач, слободен продуцент, костимограф и страствен гурман на уметноста во сите облици и Џејмс Хоникат, режисер ...

Повеќе »

Силвиа Монрос де Стојаковиќ – Опседната од делата на Дали уште од нејзиното детство

Поетесата, писателка и преведувачка Силвиа Монрос де Стојаковиќ дојде од Белград за да учествува на отворањето на изложбата на дела од Салвадор Дали, поставена во галеријата „Остен“ во Скопје. Изложбата беше отворена на 7-ми, а ќе трае до 27 мај. ...

Повеќе »

Запознајте ја Сарита Бредли, македонската Бијонсе

30-годишната Сарита Бредли живее и работи во Минхен, успешно се пробива во светот на глумата, зад себе има дузина улоги, а пред себе – вели – цел да оствари соработка и со македонските режисери, продуценти, филмски работници, колеги… Навраќа во ...

Повеќе »

Мелита Ракичевиќ: Напорните тренинзи се исплатуваат, никогаш не сум добивала повеќе комплименти!

„Би рекла, никогаш не сум добивала повеќе комплименти, па верувам дека трудот и напорното вежбање се гледаат на мене“, вели Мелита Ракичевиќ. „Вежбањето ми е веќе составен дел од мојот живот, повеќе години. Би можела да кажам станав зависна од ...

Повеќе »

Филигран: Вештина која се учи од стари мајстори

Дизајнерката на накит Ана Фидановска успешно ги открива тајните на филигранскиот занает. Дизајнерското студио „Фил Ана“ постои помалку од една година и на 1 јули ќе ја прослави својата прва годишнина, но веќе има солидна продукција на накит со одлична ...

Повеќе »

Д-р Ѓорѓи Филипов: Светлината е постојаната цел кон која се стремиме и која не може да се изгасне со дување или замавнување со рака, за таа да се запали или изгасне потребна е боженствена асистенција!

„Ја користам секоја можност да се чувствувам слободен од класичната униформа костум-вратоврска, ако ми дозволите така да ја наречам вообичаената облека на еден дипломат. Притоа, во ниеден момент не сакам да биде загрозена претставата за мене какао личност, а уште ...

Повеќе »

Милица Тричковиќ, моден креатор: Однапред се радувам на моето претставување во Македонија!

„Моментно сум фокусирана на отворање на нови продавници во уште неколку градови во Србија. Што се однесува до Модниот викенд Скопје, однапред се радувам да учествувам на него, се радувам на Македонија и на нејзините модни критичари“, вели модната креаторка ...

Повеќе »

Тања Николовска, дама на вистинско место во вистинско време: За Македонка допрва ќе се слуша!

Можеби ќе се прашате, каква врска има фолкорот со модата. Голема! Македонскиот фолклор, едноставно, никогаш не излегува од мода. И уште повеќе од тоа, во последно време е супермодерен кај странаската публика.   Тања Николовска својата успешна кариера веќе со ...

Повеќе »

Хит за ова лето се супер пуш-ап бикините од Women’secret за супер секси изглед на плажа!

„Women’secret е дел од компанијата Cortefiel-Шпанија. Првата ексклузивна продавница е отворена на крајот од 1992 година. Потенцијалот на брендот станува очигледен и од 2000 година започнува да се шири на интернационално ниво. Women’secret е бренд кој го создаваат жени за ...

Повеќе »