Лица

Кристина Спасеновска: Круната ми стои дома за украс, ваквиот „трон“ е навистина бесмислен!

„Да не се лажеме, во Македонија круна од избор за убавина не може да ти донесе ништо во буквална смисла, говорам од искуство. Учесничките во изборите за убавина можеби сметаат дека круната ќе им го промени животот, но ваквиот „трон“ ...

Повеќе »

Маја Поцевска: Да не бидам лажно скромна имам атрибути,ама она што е најважно е енергијата што ја носиш и шириш околу себе!

„Имам цврста мускулатура и правилни црти според мои критериуми, така да не ми е потребна естетската хирургија. Има добри градници кои ги изразуваат градите, и тоа е тоа“, вели водителката Маја Поцеска. Какво е твоето мислење за пластичните интервенции? Дали ...

Повеќе »

Билјана Сетиновска: Балкан емоушн фешн дејс е чекор напред за македонскиот моден свет и добра промоција на Македонија во странство

На 29-ти и 30-ти април во Виена, Австрија, за првпат ќе се случува настанот Балкан емоушн фешн дејс (Balkan Emotion Fashion Days) на кој ќе имаат можност да се претстават балкански модни креатори кои живеат во Австрија, но и дизајнери ...

Повеќе »

Емилија Розман: Не можам да си го замислам животот без чанта во која си го носам мојот мал свет

„Како и секоја сезона на Модниот викенд има парчиња што се навистина по мој вкус, а од оваа сезона тоа дефинитивно би биле дел од креациите на Мила Кадриу и Ателје Арабеска“, вели манакенката Емилија Розман, една од најангажираните убавици ...

Повеќе »

Маја Талевска: Свеста за летната сезона многу доцна се буди кај луѓето!

Во пресрет на летната сезона ни преостануваат нешто помалку од три месеци. Постигнете го својот максимум и дочекајте го летото подготвени со помош на автентичната пилатес програма во клубот 60 Минути во реализација на пилатес инструкторот Маја Талевска.   Има ...

Повеќе »

Јулијана Николова: Шопингот е антистрес терапија!

„Парите не се доволни за да се изгради стилот, тој се гради со индивидуалноста, личноста и познавањата на естетиката. Едноставно, стилот не може да се купи“, вели Јулијана Николова, сопственичка на шик бутикот Бјанко Неро, лоциран во населбата Ново Лисиче. ...

Повеќе »

Драган Божинов: Луѓето се љубопитни и постојано прашуваат како успевам да направам бизарни дела со помош на кафе

„Откако ми се истури филџан со кафе врз хартијата на која што сликам поминаа околу седум месеци. Тоа ме натера да иницирам и пробам како би изгледало да се слика со кафе, па така оваа техника ја совладав за неполн ...

Повеќе »

Некој како Никола Чутурило

Ноќ пред неодамна одржаните избори во Србија, спотот со новата песна на Никола Чутурило „Неко као ја“ (Некој како јас), предизвика големо внимание на социјалните мрежи. За една ноќ спотот имаше 10.000 прегледи на Јутјуб. Станува збор на протестна песна ...

Повеќе »

Мила Кадриу: Колку е важна колекцијата исто толку е важна и локацијата за една ревија да биде комплетна!

Деветтата сезона на Моден викенд во Скопје ќе се одржи од 1 до 6 април на повеќе локации во Скопје. Во официјалната програма влегоа дваесет модни дизајнери и брендови. Многу необична локација за претставување на својата нова колекција избра дизајнерката ...

Повеќе »

Во мода е Захар Прилепин: Писателите во Русија се на ниво на шоу-ѕвезди!

„Руската жена е многу убава и паметна. Тоа што половина од холивудските ѕвезди се оженети со Русинки воопшто не ме чуди. Има восхитувачка убавина и интелект,  и однадвор ангелски (но измамнички) карактер – тое е Русинката. И тоа со какви ...

Повеќе »