Лица

Изглед на денот: Џиџи Хадид во палто од MANGO

Топ моделот Џиџи Хадид е фотографирана на њујоршките улици во шик изглед – со предимензионирано палто од новата колекција на Манго. Шик изгледот во карираното кафено Манго плато, е надополнет со црни високи чевли и бела фенси чантичка.

Повеќе »

Изглед на денот: Џиџи Хадид во џемперче од MANGO

На њујоршките улици е фотографирана Џиџи Хадид во кежуал-шик модна комбинација. Топ моделот е облечена во кафен џемпер со нагласена плетка од есенската колекција на MANGO. Манго-џемперот е убаво искомбинирал со широки „искинати“ фармерки и кафени трендовски чевли.  

Повеќе »

Самостојна изложба на Горан Боев во Струмица

На 2 ноември 2018, во 19:00 часот во Домот на културата во Струмица ќе биде отворена самостојна изложба на реномираниот академскиот сликар Горан Боев. На изложбата ќе бидат претставени најновите ликовни дела на овој исклучително продуктивен автор, академскиот сликар, извонреден ...

Повеќе »

Изглед на денот: Прајанка Чопра во палто од MANGO

Глумицата Прајанка Чопра е фотографира на њујоршките улици облечена во „кежуал“ шик модна комбинација. Со фармерки, кошула со принт, чевли на умерено висока потпетица, Чопра носи кафено палто од есенската колекција на Манго. Изгледот е заокружен со Луј Витон чанта. ...

Повеќе »

Ивана Тасев: Занаетот созрева преку теренска работа, не со „копи пејст“ вести

Експлозијата на социјалните мрежи, за жал, излезе дека е најголемата придобивка на современиот човек, и придонесоа времето наместо продуктивно да се „потроши“ да се помине на површно бадијалџење. Кога не видела друг излез како да продолжи понатаму како новинар во ...

Повеќе »

Старт на “Модата како дел од екосистемот. Одржлива приказна”

Избраните учесници на отворенот повик за проектот “Модата како дел од екосистемот. Одржлива приказна”, започнаа серија работилници за одржлив дизајн од нула отпад и посета на штипските фабрики под менторство на дизајнерката Ирина Тошева. Станува збор за соработка меѓу студентите, ...

Повеќе »

Коста Петров е новиот бренд амбасадор на Citizen во Македонија

Коста Петров, основачот на интернационалната креативна агенција Пи Ворлд и најпродаваниот македонски автор во последните пет години е новиот амбасадор за брендот на часовници Citizen во Македонија. „Огромна чест е да се соработува со брендот Citizen и со компанијата B ...

Повеќе »

„Светло на крајот од тунелот“ во дизајните на  “Vrchkovski – Native Materials”

Кога е дизајнот, функционалноста и еко – убавината во прашање, видовме „светло на крајот од тунелот“ во дизајните на  “Vrchkovski – Native Materials” Инспириран од природните материјали со висока еко – свест при создавањето на секое дело, Љупчо Врчковски создава уметност ...

Повеќе »

Адор Голд – златарница со душа во срцето на Старата скопска чаршија

Тоа што „Адор Голд“ го прави поразличен од конкурентните марки за златен накит е во традиционалноста, иновативноста и уметноста вткаена во секое парче накит кое светка од нивните полици. Во семејниот бизнис на Елза и Енди Аџија страста за накитот ...

Повеќе »

Ана Еверс – ново лице на Liu Jo

Моделот Ана Еверс е ново лице на италијанската модна марка Liu Jo. Фотографирана од Мерт и Маркус, германската убавица позира за кампањата есен/зима 2018. Погледнете што ни нуди Liu Jo за есен 2018.

Повеќе »