Модна манија

Фимо гурманска приказна со „A2 Handmade“

A2 Handmade е приказна која се раскажува преку фимо-уметноста и креирањето инспирирано од секојдневните моменти во животот од утринскиот појадок до паѓањето на есенските лисја, нешта кои не опкружуваат и кои се наше секојдневие, а не секогаш го забележуваме нивното ...

Повеќе »

Листа на желби: „Каубој“ чизмите од Massimo Dutti

Јасно е, „каубој“ чизмите се вратија на голема врата во модниот свет, станувајќи ѕвезди за сезоната есен/зима 2018/19. Покрај чизмите со набори кои се форсираат во луксузните колекции, како и во колекциите на популарните „хај стрит“ брендови, и белите кратки ...

Повеќе »

Карирани панталони, задолжително модно парче за оваа есен/зима

Живееме во „кариран“ моден свет, не само оваа сезона, туку многу сезони последователни. Карираното никогаш не излегува од мода, а особено се добредојдени карираните панталони во студените есенски и зимски денови. Додека „анимал“ принтот го доживува својот ѕвезден моден момент, ...

Повеќе »

Луди сме по оваа фенси чанта од Mango

Нашата омилена „хај стрит“ модна марка Манго, во есенската колекција лансираше чанта која гарантира одличен стајлинг.   Оваа „shopper“ чанта е дизајнирана од 100 отсто говедска кожа, има двојна рачка, а достапна е во безвременската црна боја. Впечатлив е предниот ...

Повеќе »

За Ноќта на вештерките: Програма за Страшните денови во Сити Мол Скопје

Дали знаете дека Halloween или „Ноќта на вештерките“ е празник кој се слави секоја година на 31 октомври и се прославува речиси низ целиот свет? Затоа Скопје Сити Мол во следните денови организира четиридневен настан за сите љубители на „стравот”. ...

Повеќе »

Бундичката од вештачко крзно од MANGO – омилена на Ирина Шаик

Топ моделот Ирина Шаик во друштво на сопругот, глумецот Бредли Купер, се фотографирани на њујоршките улици на прошетка со ќеркичката, едногодишната Леа. Убавата Русинка е облечена во црни хеланки во комбинација со кожени високи (рамни) чевли и предименизонирала ролка, а ...

Повеќе »

12 идеи како да го комбинирате „анимал“ принтот

Принтот над принтовите за оваа сезона е анимал принтот, кој може да е змијски, зебраст, леопард…, кој може да се носи како дел од гардеробата, од „главата до стапалата“, или како моден додаток – чанта, чевли и чизми. Но, најчесто ...

Повеќе »

Листа на желби: Светкавите обетки од ZARA

Одличен пар обетки можат да го подигнат секој стил, а такви најдовме во есенската колекција на Зара. Шпанскиот популарен бренд ја претстави својата нова колекција дизајнирана за студените денови, а освен привлечна гардероба, колекицијата содржи и одлични модни додатоци, а ...

Повеќе »

Листа на желби: Каубојските чизми од Massimo Dutti

Кожените чизми во „каубој“ стил од Масимо Дути ги ставаме први на листата на нашиот есенски шопинг. Може да ги замислиме како дел од најразлични модни комбинации – од „скини“ фармерки до макси фустани и предимензионирани кошули со машки крој. ...

Повеќе »

Еве зошто сме „луди“ по бисерниот накит од MAJORICA

Во 1890-та година, на островот Мајорка во Шпанија, роден е брендот Majorica; од страста за бисерите и визијата на еден човек: Едуард Хеуш. Во тоа време, кога бисерите биле најредок и најдрагоцен накит, овој алхемичар го измислил уникатниот процес на ...

Повеќе »