МакМода

Мак мода

Тренд на неделата: Чизми од TIMBERLAND

Кој еднаш облекол чевли од TIMBERLAND, секогаш ќе ги носи. И затоа редовно навраќаме во брендираната продавница на оваа легендарна марка, во потрага по нов чифт чевли/чизми. Овојпат за тренд на неделата дефинитивно ги прогласуваме кафените кожени чизми од TIMBERLAND, со висока ...

Read More »

Топ 10 модели на панталони од есенската колекција на Massimo Dutti

Новата сезона е пред нас, а тоа најдобро се гледа на полиците на познатите брендови. Есента е незамислива без добар пар панталони. А дизајнерите на модната марка Massimo Dutti, овојпат се погрижиле да понудат најразлични модели и со тоа да ...

Read More »

Есенски едиторијал на ZARA: A Simple Approach (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Шпанската модна марка ZARA за есен ни носи минималистичка колекција. За новиот тренди водич насловен A Simple Approach, позира моделката Ракел Зимерман. Монохромната палета на бои се фокусира на белата и црната. Акцентот е на мантилите, едноставните фустани, струкираните сакоа, здолништата ...

Read More »

Original Marines со есенска колекција и преслатки модели

Есента е на прагот, па време е да размислуваме за подновување на гардеробата на нашите дечиња. И додека полиците на продавниците полека се полнат со есенски модни парчиња, погледот ни застана на излогот на нашата омилена продавница – Original Marines. Па ...

Read More »

Панталоните во џогинг стил од ZARA се хит на есента

Панталоните од ZARA дизајнирани во џогинг стил, а од вештачка кожа, се еден од најголемите хитови за есенската сезона.   Новата сезона на сцена го враќа мирисот на кожата, а меѓу најбараните ќе бидат панталоните од вештачка кожа.  Едни такви го ...

Read More »

Поглед на колекцијата H&M Fall Fashion 2020, достапна во продажба од утре

Колекцијата на H&M е инспирирана од чипкастите детали од 1930-те години. Станува збор за осум модни парчиња сите со „vintage“ детали како нагласени ракави и карнери, и модерни волуменозни кроеви. Од палетата на бои застапена е белата и црната како ...

Read More »

Нежни како прегратка: Есенски џемперчиња од ZARA инспирирани од стилот на 90-те години

Дизајнерите од ZARA се инспирирале од трендот на 90. години за да лансираат колекција на џемпери за есенските денови. Нежните џемперчиња се во пастелни нијанси што ги прават лесни за комбинирање со различни модни парчиња и за различни пригоди. Главно лице ...

Read More »

Утревечер изложба на Весна Стефановска во МСУ

Од 4 до 23 септември, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се одвива првиот мултимедијален настан „Во длабоко и танцувајте“ (In deep and dance), на уметницата Весна Стефановска. Изложбата содржи десетина дела на авторката од 1998 година меѓу кои инсталации ...

Read More »

Модната дизајнерка Ирина Тошева ја претстави новата колекција „Муур“ (ФОТОГАЛЕРИЈА и ВИДЕО)

Модната дизајнерка Ирина Тошева ја претстави новата колекција „Муур“, обединувајќи петнаесет локални креативни дејци и индустрии, кои учествуваа во реализацијата на видео кампањата и промотивните фотографии за нејзина презентација. – Oблеката не е само апстрактна претстава на креативната визија, колку ...

Read More »

Хеили Болдвин во новата кампања на Levi’s: Use Your Voice

Хеили Болдвин се придружи на новата кампања на Levi’s насловена Use Your Voice 2020, а која се однесува на правото и граѓанска обврска на глас на изборите.  Кампањата има цел да ја разбуди свеста кај младите да гласаат и да бидат постојано информирани. ...

Read More »