МакМода

Мак мода

„Дениција“ првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула по повод 30 години од независноста на државата

Ова е првиот македонски дизајниран Swatch, кој е дел од платформата „СВОЧ НА КИРИЛИЦА“, потпишан од македонскиот дизајнер и илустратор Зоран Кардула.   „Првата буква од креативната азбука која ја започнавме со оваа платформа, по повод триесетгодишнината од независноста ја издвоивме за познатиот ...

Read More »

Волшебство во градот од 4 до 31 декември – Новогодишен забавен базар во Skopje City Mall, ви ја носиме ПРОГРАМАТА

Конечно, дојде месецот во кој сѐ што сакаме е забава, подароци, убави мигови со саканите и спомени што засекогаш ќе ги чуваме. Дојде декември и го означи почетокот на празниците! Празничните базари ги привлекуваат своите посетители со интересни содржини и ...

Read More »

Еко-свест: За успешна праведна транзиција во Кичево потребно е развивање на алтернативни економски гранки (ФОТО)

Младиот грнчар Мартин Митрешкоски од Вранештица, изработувачите на рачен накит Ангела Мојсоска и Благојче Секулоски, уметникот Тео Герасимоски, Зоран Илиески изработувач на дела од старо железо и останати уметници успешно се претставија на првото „Кичево одржливо експо“ во организација на ...

Read More »

Време е да се чуе гласот на жените-жртви на семејно насилство

Жените жртви на семејно насилство не се само бројка, затоа сите заедно, треба да делуваме и да ги поддржиме да се чуе нивниот глас, нивните потреби, нивните приказни. – Секоја година 1.500 македонки се ново-евидентирани жртви на семејно насилство. Време ...

Read More »

Фото/Овие чанти ќе бидат меѓу најбараните модели што ќе ја одбележат зимската сезона

Модните дизајнери веќе донесоа одлука, овие 5 модели оваа зима ќе ги гледаме на секој чекор, а вие мора да имате барем една од нив во вашиот гардеробер. Големи чанти На модната сцена се враќаат големите, гломазни модели во кои ...

Read More »

Пред шест месеци се мерел на сточна вага, а денес е преполовен: Како ослабе Дамир Кустура?

Босанскиот театарски и филмски глумец со глобална кариера („Балкански шпион“, „Мемори фул“, „За оние кои не можат да зборуваат“ и др.), со својата дебелина стигнал до хамлетовската дилема „Да се биде или не“. Победило она – да се биде, и ...

Read More »

ФОТО/Ова парче облека ќе биде апсолутен хит на зимската сезона!

Ако се прашувавте кое парче ќе биде апсолутен хит на зимската сезона, го имаме одговорот. Дизајнерите едногласно одлучија дека секоја жена со стил мора да ја има оваа јакна во својата гардероба. Станува збор за јакна со поширок крој, должина ...

Read More »

Катарина Јовановска ја освои тутулата најфотогенична на изборот за убавина ЕВРОАЗИЈА 2021

Во Анталија, Турција се одржа изборот за Кралица на Евроазија 2021 (Queen of Eurasia 2021), на кој нашата претставничка Катарина Јовановска ја освои тутулата за најфотогенична (Best PHOTOMODEL). Катарина е од Тетово, има 24 години и членка е на Модното ...

Read More »

Погледнете го првиот трејлер за продолжението на серијата „Сексот и градот“

Веројатно, и вие едвај го чекате – продолжението на популарната телевизиска серија Сексот и градот. Датумот кога повторно ќе ги видиме омилените пријателки, кои се инаку и модни зависнички, е сè поблиску, а штотуки излезе и најавата односно официјалниот трејлер. ...

Read More »

Сакате да ослабнете, ама не сакате да гладувате? Можно е! ЛИПО рецепти пред кои ќе подзинат и најголемите гурмани

Секој што почнува диета, редовно си ги поставува прашањата: дали ќе чувствувам глад, дали исхраната ќе стане еднолична, здодевна, дали ќе јадам сирови, блуткави, невкусни намирници? Добрата вест е дека во протоколот на липосукциска исхрана – оброците се превкусни! Сакате ...

Read More »