МакМода

Мак мода

Златко Јовановски ја претстави колекцијата Блад во Виена

На настанот „Macedonia meets Austria“ кој неодамна се одржа во Виена, Австрија, во организација на Паолос Ворлд Дизајн (Paolo’s World Design), беше претставена новата колекција на Златко Јовановски насловена Blood (Крв). „Колекцијата беше составена од 10 модели, повеќето од нив ...

Повеќе »

Модни лекции од позрелите типчиња

Ако мислевте дека само жените ја следат модата и во позрелите години, овие фотографии ќе ве премислат. Инстаграм-фотографиите на типчињава кои очигледно немаат проблем да се носат паралелно и со годините и со модата се толку охрабрувачки што не веруваме ...

Повеќе »

Одмор од фраерите од Светско фудбалско првенство, фраер на денот – Били Ајдол!

Е редно беше и ние да земеме душа, да го исклучиме телевизорот, да си го „ремонтираме“ вратот во нормална позиција и да ставиме памукчиња со камилица врз очите. Додека добар дел од нашите суперфраери (поради кои денес зборуваме зарипнато) си ...

Повеќе »

Концептуален продажен арт-простор „Lotus design store“ во Скопје Сити Мол

Домашните дизајнери добија нов концептуален продажен простор наречен „Lotus design store“, кој беше отворен вчеравечер (25 јуни) на вториот кат во Скопје Сити Мол. Во новоотворениот „Lotus design store“ своите колекции ги продаваат Јована Филиповиќ, Ирина Тошева, Росица Мршиќ, Стефанија ...

Повеќе »

Тренди нокти

Светското првенство во фудбал во Бразил како инспирација за декорирање на ноктите. Еве неколку идеи за декорирање на ноктите кои се актуелни на инстаграм, пинтерест и другите социјални мрежи.  

Повеќе »

Закажан состанок во 18 часот со пофраерот и од Ферари и од Чак Норис заедно – Балотели!

Во превод, Италија – Уругвај. Балотели може да убие два удари со една мува. Балотели може да ја испие водата од чешма на екс. Балотели нема сметка во банка, само ќе влезе и ќе каже колку му требаат.  Балотели не ...

Повеќе »

Шик сезона со новите модели на Бата: Подготвени за шопинг? Ние, да!

„Во тек се промоции во нашите продавници, а многу наскоро, на крајот од месецот јуни, ќе започнеме со сезонските попусти, како и многу други акции и late night shopping забави“, објаснува Владо Сејменовски, бренд менаџер на Бата. Машките бродарици на ...

Повеќе »

Фраер на вечерва: Иван Перишиќ, сакаме мажи со карактер!

Нема дилема дека фризурите на Даниел Прањиќ се инспирација за помладата генерација, ама за нас сепак фраер на вечерва е Иван Перишиќ не поради стилот туку поради карактерот. Карактер значи, со две А. А кој не сака маж со цврст ...

Повеќе »

На состанок во 18 часот: Муса Дембеле VS Александар Кокорин

Во превод, Белгија – Русија. Кој уште оди на состанок во 18 часот? Ние де. Имаме закажано со двајца фраери, едниот се одзива на името Муса Дембеле, а другиот се врти на презимето Кокорин. Двајцата се драстично различни што се ...

Повеќе »

Ноќ на вештерките? Не, денес е страшна ноќ на фраерите на Светското фудбалско првенство!

Дури пет фраери ќе се погрижат за нашето расположение (и за нашите очи) вечерва. Не навлегуваме во спортските детали зашто секако не сме стручни за тоа. Ние си ја тераме нашата рубрика „избираме (нај)фраер на Светското фудбалско првенство“ , а ...

Повеќе »