МакМода

Мак мода

Луди сте по селфи? Алкател може да ве направи светска ѕвезда!

Алкател Уантач објави необичен конкурс на кој може секој да се пријави со својата селфи фотографија. Тројца ќе станат светски ѕвезди. Веќе пишувавме за манијата наречена селфи на која не останаа имуни ни нашите јавни лица. Зборот „селфи“ кој сеуште ...

Повеќе »

Каприциозни модели од Маноло Бланик за следната есен/зима

За екстравагантните обожавателки на Маноло Бланик кои сакаат по чевлите да се разликуваат од другите, креаторот понуди 15 модели кои отскокнуваат од класичните салонки. Во колекцијата за есен/зима доминираат есенските бои и неочекуваните заплети во вид на шарени ткаенини и ...

Повеќе »

И Анџелина Џоли стана модна креаторка: нова линија за деца инспирирана од Малефисент

Џоли, главниот лик во филмот на Дизни, Малефисент, очигледно толку се соживеа со улогата што посака да лансира модна линија за деца. Сепак, тоа нема да го направи сама туку со помош на Стела Мек Картни и тимот на Дизни. ...

Повеќе »

Ивана Георгиевска е новата Зимска убавица на Македонија

По двомесечната турнеја низ Македонија со полуфинални настапи, викендов се одржа финалето на кое победи Ивана Георгиевска. Прва придружничка е Ана Марија Таневска, а за втора беше избрана Вероника Николовска, и двете како и победничката, од Скопје. За круната се ...

Повеќе »

Фото –приказна на Ѓорѓи Десподов иснпирирана од Малефисент

Едиторијалот на Ѓорѓи Десподов е инспиран од приказната на новиот филм кој ќе излезе наскоро од Волт Дизни, а главната улога ја има Анџелина Џоли. Инспириран од злобната вила Малефисент, едиторијалот го носи истиот наслов – Malificent. „Главната цел ми ...

Повеќе »

В сабота вечер ќе се случува финалето на изборот за Зимска убавица

Турнејата на зимските убавици заврши, а финалната вечер е закажана за сабота, 22 март. Финалето на овој избор за убавина ќе се случува во Куманово во дискотеката Лолипоп. Победничката Зимска убавица 2014 ќе ја претставува Македонија на еден од интернационалните ...

Повеќе »

Би носеле ли вакви чизми? Ние, никако!

Веројатно ова се најбизарните чизми на сезоната. Гумените чизми се претставени во Париз како дел од новата колекција Миу Миу и веднаш предизвикаа лавина реакции, главно негативни. Но штом е прашината веќе крената, нема да не чуди ако овие бизарни ...

Повеќе »

Во мода е Захар Прилепин: Писателите во Русија се на ниво на шоу-ѕвезди!

„Руската жена е многу убава и паметна. Тоа што половина од холивудските ѕвезди се оженети со Русинки воопшто не ме чуди. Има восхитувачка убавина и интелект,  и однадвор ангелски (но измамнички) карактер – тое е Русинката. И тоа со какви ...

Повеќе »

И Долче и Габана „забегаа“ во антика: идеи за скопјани за на викенд во Грција!

Е да, провокативен наслов, ама знаете веќе, нас не не интересирала никогаш политиката, туку модата. И знаете и тоа веќе, многу ни се симпатични Долче и Габана. Па често ги спомнуваме нивните оригинални кампањи и креации. И само што сакавме ...

Повеќе »

Топли денови, ведро небо и Македонките ја најавија пролетта

Убавите водителки со своите свежи и лесни модни комбинации веќе ја најавија пролетта. Улиците се раздвижија, кафулињата се наполнија, првите сончеви зраци ги испровоцираа девојките во градот да ги остават дома капутите, a главниот збор сега го имаат мини сукњите, ...

Повеќе »