МакМода

Мак мода

Стефан Соколовски, новиот Хелмут Њутн е веќе роден!

Стефан има само 16 години, вљубен е во фотографијата со која се занимава две години. Неговиот извонреден талент покажувда дека за ова младо момче-фотограф допрва ќе слушаме. Фотографирањето го интересирало од мали нозе, но посериозно се „фрлил“ на работа од ...

Повеќе »

Во очекување на новата колекција на Мила Кадриу

Каталогот за Модниот викенд Скопје е во подготовка, а во очекување на модните ревии и колекциите на нашите креатори, ѕирнавме зад сцената, во Mcouture. А таму, во ателјето на Мила Кадриу, се’ мириса на креативност и фантазија. На големо се ...

Повеќе »

Јосипа Лисац – Во слава на љубовта и животот!

Четири децении со Дневникот на една љубов „Дневникот на една љубов“ на Јосипа Лисац, според мислењето на многу стручњаци и музикофили, без сомнеж е најквалитетниот албум во историјата на СФРЈ. Поради магијата која ја носи може да се каже дека ...

Повеќе »

Ребека Вест, писателка која ги сакаше Македонците: Невозможно е да се убие само добрината!

„ Јас ја знаев добро таа карпа. Целиот живот го поминав во нејзината сенка. Целата наша западна мисла се темелеше на таа одвратна измислица дека болот е вистинска цена за се што е добро“   Во текстот што следува, селективно ...

Повеќе »

Ребека Вест: Македонците се прекрасни луѓе, знаат да се однесуваат и имаат стил!

„ Ако од тука до Кина има 20 луѓе кои личат на оваа жена (скопјанката Милица) цивилизацијата ќе биде спасена“. Непоткупливата новинарка, писателка, публицист, учесничка во жестоките полемики на своето време, патописец, мајката на бунтовниот критичар Ентони Вест, денес е ...

Повеќе »

Ребека Вест, писателка која ги сакаше Македонците: дебарската шамија е ремек дело!

„Кон масата пријде млада жена со тркалезно лице, речиси затапено од добрина. На главата носеше дебарска шамија, која за мене претставува еден од најубавите делови од гардеробата во светот“. Непоткупливата новинарка, писателка, публицист, учесничка во жестоките полемики на своето време, ...

Повеќе »

Прада во Хародс: диши, јади, живеј Прада

Од мода до кино, архитектура, изложби, кафуле…секој би можел да го доживее комплетното Прада искуство во прочуената стоковна куќа Хародс во Лондон. Италијанската луксузна модна куќа Прада и британската славна стоковна куќа Хародс во текот на цел месец мај ќе ...

Повеќе »

Фантастична топлес фотосесија на Кејт Мос за „заборавениот диносаурус наречен фраер“

Кој рече дека Мос се мислела дали да се разголи? Поверојатно е дека се мислела за кој „фраер“ да се расоблече, па изборот падна на оној „заборавениот диносаурус наречен фраер“ – списанието Луи кое неодамна одново се врати на медиумската ...

Повеќе »

Х&М ја претстави новата колекција за есен/зима 2014/2015

Комбинација од машки и женски елементи доминираат во колекцијата наречена Х&М студио. Тесни фустани, мини во комбинација со високи кожени чизми, мотоциклистички јакни, палта со детали од крзно, накусо париски шик, тоа ни носи новата колекција на Х&М која ќе ...

Повеќе »