МакМода

Мак мода

Маја Поцевска: Да не бидам лажно скромна имам атрибути,ама она што е најважно е енергијата што ја носиш и шириш околу себе!

„Имам цврста мускулатура и правилни црти според мои критериуми, така да не ми е потребна естетската хирургија. Има добри градници кои ги изразуваат градите, и тоа е тоа“, вели водителката Маја Поцеска. Какво е твоето мислење за пластичните интервенции? Дали ...

Повеќе »

Убавици, заинтересирани сте за моден ангажман во странство?

Модната агенција Пантермоделс посредува во наоѓање на модни ангажмани за македонски манекенки и оние кои сакаат да бидат хостеси во Кина, Индија, Турција и Италија. Во разговорот со Олег Дементиенко, сопственик на модната агенција Пантермоделс, дознаваме повеќе за оваа нивна ...

Повеќе »

Згодни Македонки: Запознајте ја Гјуци Николела

Позната по уметничкото име Гјуци Николела, оваа девојка од Неготино е модел и сопственичка на ноќниот клуб Акрополис во нејзиниот роден град. Николела има 19 години, настапувала на неколку модни избори за убавина во странство, секогаш се пласирала на високите ...

Повеќе »

Џинсоманија во организација на Фешн груп: Нослива уметност создадена од стар џинс

„Џинсот е повеќе од моден детал, повеќе од само парче облека. Џинсот е дел од нашето секојдневие” – беше мотото со кое во возбудлива авантура наречена Џинсоманија (Jeansomania ) викендов влегоа студентите од катедрата за арт и дизајн на Европскиот Универзитет ...

Повеќе »

Ателје Арабеска ја претстави првата авторска колекција Доминeнс

Вчера со почеток во 18 часот во Скопје сити мол, Сузана Хаџи Илиќ Цветков сопственичка на Ателје Арабеска, ја претстави својата прва авторска колекција насловена Доминeнс (Dominance). Во присуство на бројна публика, љубители на модата и јавни личности, сопственичката на ...

Повеќе »

Заврши модниот музички маратон

Тридневното модно случување „Ready to wear fashion&music marathon“ заврши на 10 април со претставување на колекциите на „P.S. Fashion“ и „Aftershock London“ на приземјето во Скопје Сити Мол. На последниот ден на музичкиот моден маратон, низ перформанс беше прикажана колекцијата ...

Повеќе »

Билјана Сетиновска: Балкан емоушн фешн дејс е чекор напред за македонскиот моден свет и добра промоција на Македонија во странство

На 29-ти и 30-ти април во Виена, Австрија, за првпат ќе се случува настанот Балкан емоушн фешн дејс (Balkan Emotion Fashion Days) на кој ќе имаат можност да се претстават балкански модни креатори кои живеат во Австрија, но и дизајнери ...

Повеќе »

Награди и дебата на модната асоцијација и онлајн-магазин „Стајлист“

Модната асоцијација и онлајн-магазин „Стајлист“ (Stylist.mk) вторпат по ред ги избра најуспешните на Моден викенд Скопје. Главната награда, за најдобра колекција на деветтото издание на Моден викенд ѝ ја додели на етаблираната креаторка Лидија Георгиева, за линијата „Допир“ (The Touch). ...

Повеќе »

Емилија Розман: Не можам да си го замислам животот без чанта во која си го носам мојот мал свет

„Како и секоја сезона на Модниот викенд има парчиња што се навистина по мој вкус, а од оваа сезона тоа дефинитивно би биле дел од креациите на Мила Кадриу и Ателје Арабеска“, вели манакенката Емилија Розман, една од најангажираните убавици ...

Повеќе »

Моден&Музички маратон, втор ден

Музичкиот моден маратон на 9 април продолжи со претставување на пролетните колекции за најмладите. Презентациите се одржаа на приземјето во Скопје Сити Мол. Вториот ден на модното случување Ready to wear fashion & music marathon во организација на Моден викенд ...

Повеќе »