МакМода

Мак мода

Чоловиќ Лешоска: Репрогласувањето на НП Маврово е клучно за опстанокот на Балканскиот рис

Балканскиот рис е критично загрозен затоа под итно треба да се преземат мерки за да се заштити доколку сакаме да опстои во Република Северна Македонија. Тој се наоѓа на “црвената листа“ и според последните истражувања иако има мал пораст на ...

Read More »

Сонцето е насекаде со новата колекција на Mango

Инспирирана од атмосферата на слободоумност и заедништво од 1970-тите, Манго ја претстави својата летна кампања за 2021 година, наречена: Сонцето е насекаде. Фотографирани од Еди Ври на локација на Ибица, моделите Луиз Фолејн, Мелоди Вакселер Мукаса Каконге, Клара Кристин, Џил ...

Read More »

Поглед на летната колекција на Swarovski, волшебна е!

Летната колекција на накит Swarovski насловена Колекцијата Сваровски I содржи четири линии дизајнирани од креативниот директор Џована Енгелберт. Линиите ги носат имињата – Дулцис, Куриоза, Луцент и Хрома. Пред објективот на Шарлот Велс за кампањата позираат моделките Џорџина Гренвил, Нур ...

Read More »

Роузи Хантингтон-Вајтли е лице (и тело) на новата кампања за долна облека на Marks & Spencer за лето 2021

Ангелот на Викторија сикрет, Роузи Хантингтон-Вајтли, повторно соработува со популарната марка Marks & Spencer, овојпат за линијата за долна облека за лето 2021 година. Зад фотообјективот е Ања Холдсток, која на извонредните фотографии ја претставува русокосата во различни стилови на ...

Read More »

Костими за капење од H&M за лето 2021, дизајните слават различни тела

H&M ни носи одржливи ткаенини и модели, како и различни стилови на костими за капење за лето 2021. Освен костимите, тука е и стилизираната облека за плажа. За кампањата позира моделката Палома Елсесер, на која друштво и прават Нури Хасан, ...

Read More »

MISS GLOBE 2020: скопјанката Анѓела Јакимовска со пласман во топ 15

Неодамна во Тирана, Албанија, се одржа изборот за Мис ГЛОУБ 2020 со учество на 50 девојки од исто толку држави од целиот свет. Нашата држава ја претставуваше 24- годишната Анѓела Јакимовска од Скопје која направи убав успех со пласманот во ...

Read More »

Black Ops со премиерна бура од стил и талент

Премиерата на трејлерот на новата серија „Black Ops“ внесе нова еуфорија за филмска акција и наратив со глобален потенцијал. Изминатиот викенд Скопје ни ја покажа својата трансформација на град, кој што може да биде исполнет со филмски гламур и стил ...

Read More »

ПРВО ПА ЖЕНСКО 9-то издание од 10. до 16. јуни, еве ја програмата

Почнува деветтото издание на фестивалот за феминистичка култура ПРВО ПА ЖЕНСКО #9. Фестивалот ќе се одржи од 10 до 16 јуни, со тоа што годинава, во рамките на младинската програма, се одржуваат делови од програмата кои се отворени само за ...

Read More »

„МЕНАДА за млад уметник 2021“ доделена на кореографката и танчерка Матеа Киселичка

Кореографката и танчерка Матеа Киселичка е добитничка на престижната награда „МЕНАДА за млад уметник 2021“, доделена од стручниот совет на Танц Фест Скопје, кое го сочинуваат долгогодишните соработници на фестивалот, Љупчо Јолевски, Билјана Илиќ Геровска и Билјана Несторовска. Наградата „МЕНАДА ...

Read More »

Започна со работа „Урма“, првата концептуална онлајн продавница во Македонија

Месецов започна со работа „Урма“, првата концептуална онлајн продавница во Македонија. Концептуалните продавници го соединуваат пазарењето со културата на живеење, пружајќи им несекојдневно и стилско купувачко искуство на потрошувачите. Ваквите продавници вообичаено нудат дизајнерски производи со висок квалитет, како и ...

Read More »