МакМода

Мак мода

НОВА МИНИ КОЛЕКЦИЈА НА „ЛУДУС“ ЗА МУЗЕЈОТ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ ВО СКОПЈЕ

Од денеска, во книжарницата на Музејот на современа уметност – Скопје достапно е специјалното издание на производи на „Лудус“, македонски моден бренд за безродова еколошки одржлива мода. Колекцијата се состои од монохроматски маици со издолжени пропорции, во црна и бела ...

Read More »

„Flamboyant Blossoms“ – прва модна колекција на новиот македонски бренд Pink Lemonade

Петнасеттината стилски изгледи за пролет и лето зад чијшто дизајн стои нашата позната дизајнерка Стефанија Насеска, го сочинуваат првиот дел од колекцијата со цветни, шарени и впечатливи принтови и бои. Раскошните кроеви само го надополнуваат сплетот на елементи, кои ќе бидат ...

Read More »

СОЗДАДЕНИ ПРВИТЕ ВИБЕР СТИКЕРИ СО МАКЕДОНСКИ ЗНАКОВЕН ЈАЗИК

Со цел да се поедностави мрежната комуникација помеѓу младите со оштетен слух и говор, но и да се им доближи знаковниот јазик на сите други корисници на комуникациската мрежа Viber, учениците од државниот центар „Партенија Зографски“ учествуваа во изработка на ...

Read More »

Семејство од Кичево изгреба стан на инстант лозот „Доме, сладок доме“ – добивка вредна близу пет милиони денари  

Наташа и Валентино Тренeски од Кичево, својата среќа ја најдоа на продажното место Детелинка, каде на инстант лоз „Доме, сладок доме“, добија стан  во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража. Младото семејство од Кичево брои вкупно четири члена: Наташа, ...

Read More »

Убави, едноставни и весели велигденски декорации за вашиот дом

Останува уште навистина малку до еден од најголемите христијански празници – Велигден. Сите се надеваме дека ова ќе биде последниот Велигден од „новото нормално“ што ќе треба да го поминеме во потесниот круг на семејството, одвоени од останатите членови или, ...

Read More »

ПЕНТИ | Супер колекција и ПОПУСТИ со Јелена Спенџарска, Никица Ацева и Софија Јанева

Интернационалниот бренд за долна облека, пижами и хулахопки Penti, овие месеци ја претстави својата нова колекција преку соработките со македонските блогерки и инфлуенсерки Јелена Спенџарска, Никица Ацева и Софија Јанева. Колекцијата изобилува со разновидност, па вие можете да одберете од урбаните ...

Read More »

HONEY BADGER- Домашен спортски бренд по светски стандарди

HONEY BADGER е прв македонски спортски бренд кој е создаден да ги инспирира најхрабрите и најупорните. Станува збор за бренд кој е со 100% македонско производство и кој ги поместува предрасудите за македонските производи посебно во текстилната индустрија. Приказната за Honey ...

Read More »

Quilling time, филигранска уметност од хартија во вашиот дом

Уживаме во уметноста во сите нејзини форми. Секоја уметност бара посебно внимание, љубов и трпение, но квилинг уметоста бара целосно посветување од почетокот до самиот крај на изработката, без опуштање, без простор за пропусти. Благодарение на моќта на социјалните медиуми ...

Read More »

& Other Stories со нова колекција инспирирана од Лос Анџелес

Дизајнерите на модната марка  & Other Stories, инспирирани од стилот на Лос Анџелес, нудат дизајни совршени за пред летото 2021 година, односно за умерено сончевите денови. Во колекцијата доминираат лесните фустачиња со нагласени ракави и плетенит модели. Палета на бои е ...

Read More »

Лија Кебебе се здружи со H&M за дизајнирање на пролетна/летна колекција

Модната марка на топ моделот Лија Кебеде, се здружи со H&M за дизајнирање на нова колекција за пролет/лето 2021 базирана на модни додатоци и облека. Со своите лежерни силуети и живописни бои, колекцијата е совршена за сезоната на топлото време. ...

Read More »