Убавици

Избор за убавина Мис Аполон 2014

Минатиот викенд во Бодрум, Турција, се одржа интернационалниот избор за убавина Мис Аполон 2014 со учество на 30 девојки од исто толку држави од светот. Нашата држава ја претставуваше 17-годишната Ана Трајковска од Тетово, која направи убав успех со пласманот ...

Повеќе »

Сандра Лазеска: Во Македонија манекенството е само хоби за многу девојки

„Сеуште сме многу далеку од светската модна сцена,но мислам дека со добро организирање на повеќе модни случувања кај наси со девојки кои навистина ги задоволуваат критерумите да се наречат манекенкиможе да одиме напред“, вели манекенката Сандра Лазеска која деновиве ќе ...

Повеќе »

Македонски манекенки на ревија во Фиренца

И годинава неколку манекенки од Македонија учествуваа на големата модна ревија која ја организира Академија Италијана од Фиренца. „Традиционално веќе 10 години сме дел од оваа голема модна ревија која секој април Академија Италијана ја одржува во Фиренца и на ...

Повеќе »

Нозе како наследство: Ангела Ѓоргиева, Македонка „сопственичка“ на најубавите нозе

По завршувањето на Модниот викенд Скопје, Ангела Ѓоргиева ја доби наградата за манекенка со најубави нозе. Е да, се согласуваме. Заслужено! Ве молиме, Закон за заштита на правата на ….делови од телото. Кога душата веќе не е во игра, ова ...

Повеќе »

Убавици, заинтересирани сте за моден ангажман во странство?

Модната агенција Пантермоделс посредува во наоѓање на модни ангажмани за македонски манекенки и оние кои сакаат да бидат хостеси во Кина, Индија, Турција и Италија. Во разговорот со Олег Дементиенко, сопственик на модната агенција Пантермоделс, дознаваме повеќе за оваа нивна ...

Повеќе »

Згодни Македонки: Запознајте ја Гјуци Николела

Позната по уметничкото име Гјуци Николела, оваа девојка од Неготино е модел и сопственичка на ноќниот клуб Акрополис во нејзиниот роден град. Николела има 19 години, настапувала на неколку модни избори за убавина во странство, секогаш се пласирала на високите ...

Повеќе »

Запознајте ја Тамара Петровска, ново лице на македонската модна сцена

Тамара Петровска има 18 години, а по само неколку настапи на ревии доби покана да учествува на интернационални избори за убавина во странство. Судејќи според убавината, складните пропорции, волјата за успех и професионализам на оваа млада девојка, пред нас е ...

Повеќе »

Ангела Ѓоргиева: Меѓу нас манекенките нема место за ривалство и љубомора!

„Иако во послените години во Македонија се посветува доволно внимание на модата, сепак Македонија е мала земја и за сега сеуште не може да се каже дека има доволно ангажмани за еден модел да може нормално да заработува и живее ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за Наталија Водјанова и современата приказна за Пепелашка

Животната приказна на Наталија Водјанова не е единствена во историјата, но изгледа дека никој пред неа не ја преживеал толку набрзина:  премногу сиромашната Русинка беше случајно отркиена, преку ноќ стана модел и за само една година го сретна богатиот принц. ...

Повеќе »

Ивана Георгиевска е новата Зимска убавица на Македонија

По двомесечната турнеја низ Македонија со полуфинални настапи, викендов се одржа финалето на кое победи Ивана Георгиевска. Прва придружничка е Ана Марија Таневска, а за втора беше избрана Вероника Николовска, и двете како и победничката, од Скопје. За круната се ...

Повеќе »