Патувања

Остров од соништата: Најубавите плажи се во Барбадос

Со својата неверојатна убавина Барбадос е остров од соништата и идеална дестинација за одмор на независните туристи, но и за оние кои сакаат ексклузивни сместувања. Со големина од 268 квадратни километри и околу 285.000 жители, овој мал остров е сместен ...

Повеќе »

Првата zip-линија лоцирана во Пехчево, за сите авантуристи и рекреативци

Авантуристичкиот парк во Пехчево засекогаш ќе ја промени идејата за тоа како треба да се помине и доживее една планинска авантура во Македонија. Овој новоизграден парк е место кое содржи широк спектар авантуристички елементи, а една од нив е првата ...

Повеќе »

Најубавите плажи во Италија: Во боите на виножитото

Сте стапнале ли некогаш на розов песок? А на бисерен, или на црн? Ако одговорот е не, би требале да знаете дека во Италија има плажи во боите на виножитото. Доколку патувате во Италија ова лето и барате нешто поинакво ...

Повеќе »

Убавините на Македонија низ приказната на ЕЗИМИТ ВИНО

Едновремено со одбележувањето на 25-годишнината, ЕЗИМИТ на јавноста понуди нов изглед на веб страната, а ги обнови и збогати своите профили на социјалните медиуми. Ве покануваме да ги посетите: Facebook: https://www.facebook.com/Ezimit-1732081423733606/?ref=aymt_homepage_panel Instagram: https://www.instagram.com/ezimit/ Twitter: https://twitter.com/EZIMIT_ Со оглед на фактот што ...

Повеќе »

Хотел Гогов е онаму каде што воздухот е здравје, а одморот не е луксуз

  Македонија со своите природни убавини нуди широки можности за авантуристички екскурзии низ целата година. Позната како планинска земја, богата со четириесетина планини и планински масиви, Македонија е одлична можност за сите оние кои сакаат да ги истражат вистинските природни ...

Повеќе »

Луксуз и хедонизам: Ѕирнете во Белата Палата на Ердоган

Богатството на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се проценува на околу 183 милиони долари, додека некои медиуми тврдат дека Белата Палата не е единствениот дом кој го поседува, туку тој има уште три грандиозни палати. Белата Палата со околу 1.000 ...

Повеќе »

Летување во Црна Гора: Базенот „Инфинити“ е нешто посебно

Оние кои годинава ќе летуваат во Црна Гора, не треба да го заобиколат хотелот Реџент Порто Монтенегро каде што се наоѓа веројатно најубавиот базен на Балканот, наречен Инфинити. Базенот е долг 64 метри, а името бесконечност (инфинити) го добил бидејќи ...

Повеќе »

Тест: Проверете кој е совршениот одмор за вас

 Овој тест е наменет само за оние кои 1. прават планови за претстојното летување, 2. се двоумат во избирањето на дестинацијата, 3. не сакаат да ја повторат грешката од претходниот одмор, 4. само фантазираат за идеален одмор. Ако се пронајдете ...

Повеќе »

Сакаме и ние кај нас! Во Цриквеница кучињата уживаат на плажа, а се „гостат“ во „Монтис дог бич бар“

Додека на плажите кај нас кучињата не се добредојдени, овие драги домашни миленичиња можат да уживаат под сончевите зраци и да се бањаат во морето на новооторената плажа за кучиња сместена во популарната туристичка хрватска дестинација, на северниот Јадран, Цриквеница. Инаку, ...

Повеќе »

Harper’s Bazaar: Плажата Златен рт на Брач во топ најдобри летни дестинации

Познатото списание Harper’s Bazaar во изборот на најдобри летни дестинации ја сместува и плажата Златен Рт која се наоѓа на јужното крајбрежје на хрватскиот остров Брач. Интересно е што оваа плажа се споредува со најпопуларните плажи во светот, како што се Саут ...

Повеќе »