Патувања

Џетсетерска Велигденска тура која долго ќе ја паметите

Зошто слободните денови од празниците да не ги поминете во едно возбудливо патување? И тоа не било каде, туку да ги посетите градовите кои никого не оставиле рамнодушни и во кои секогаш одново и одново ќе посакате да се вратите. ...

Повеќе »

Каде за празниците? На крстарење по Медитеранот!

„Да се живее не мора, да се плови – да!“ Од Џенова преку Марсеј, преку Средоземното море кон Африка, од егзотичниот Тунис до прекрасната Валета, живописната Сицилија, па назад кон Фиренца и Венеција. Возбудлива програма за крстарење по Медитеранот ни ...

Повеќе »

Како божицата Деа Мејџу стана обична како мене

Кога имала само 4 години, Рашмила Сакиа станала божица. Ја однеле во палатата во центарот на Катманду, ја облекле во свечена облека, ѝ ставиле тика на челото, ја нашминкале, ѝ ставиле накит, ѝ ставиле и црвен кармин на усните. Така ...

Повеќе »

Патување на светите планини

Свети планини отсекогаш постоеле. Не постои религија што своите божества не ги поврзувала со некои планински, недостижни врвови. Од боговите на Олимп до Кајлаш на Тибет, светите планини ги привлекуваат ходочасниците, но и авантуристите.

Повеќе »

Последни минути: Дочекајте ја Новата година со стил во хотелите Сплендид и Палас во Црна Гора

Имате избор. Имате и понуда во последна минута. Имате и време за да ја искористите. Во тренд е дочекот на Новата година во хотелот Сплендид во Будва и дочекот во подеднакво луксузниот хотел Палас во Петровац на Море.

Повеќе »

Многу повеќе од хотел, Принчипе ди Савоја – миланскиот синоним за стил

Славната Галерија Виторио Емануеле во хотелска верзија, венецијански огледала од 19 век, мебел дизајниран од познатиот архитект Маџолини, светилки од стакленца мурано, апсолутна приватност…Еден од најубавите хотели во светот, без сомнеж,  е миланскиот Принчипе ди Савоја, омиленото свртилиште на Мадона, ...

Повеќе »

Малдивите – најатрактивно место за инвестирање

Моментно Малдивите се најпосакуваното место за инвестиции, благодарение на поволностите за странци кои ги нудат специјализираните агенции за недвижнини и развој на бизниси, но и поради егзотичната природа и природните убавини.

Повеќе »