Патувања

Можностите на македонскиот туризам пред земјите од регионот

Собир на туристичката мрежа Фибула Група од шест земји во Охрид и одбележување на 20 години постоење   Пред повеќе од петстотини гости, претставници на националните канцеларии на Фибула Груп од шест земји, Фибула Турција, Фибула Босна и Херцеговина, Фибула ...

Повеќе »

Лирично сместување во срцето на Истанбул: Лир Резиденс

Тука престојот е задоволство, како музика…   На само неколку чекори пеш од плоштадот Таксим, во Истанбул, на крајот на сокакот број 38, се наоѓа „Лир Резиденс“ сместен во познатиот историски објект кој некогаш бил дом на големиот музичар Јорго ...

Повеќе »

Сент Мориц, покривот на светот: гратче со патентирано име и лого

Сент Мориц е првото гратче во светот што одлучи да го патентира и да го заштити своето име и лого. Покривот на светот, како што го викаат самите жители, е најлегендарната дестинација за зимски туризам, во која дури повеќе од ...

Повеќе »

Најубавата вила изградена на љубовни темели

Секоја вила си има своја приказна, но приказната на Вила Опенхејм, денес позната како Вила Кора, има приказна која генерациски се раскажува.

Повеќе »

Ангра дус Реис: Кога наместо одмор добивате сопствено парче рај

Според многумина, најубавата природна плажа на светот е Ангра дус Реис на Коста Верде, во Бразил. Целата област нуди спектакуларни глетки и огромна приватност. Тука тропските дождовни шуми како да се спојуваат со Атлантски Океан, а палмите на песочната плажа ...

Повеќе »

Трите бои на островот Тасос

Тасос е еден од најубавите грчки острови кои претставуваат спој на планините со морето. Плажите со кристално чиста вода, заливите, живописните села распоредени меѓу густата шума и богатиот ноќен живот го прават Тасос едно од најпопуларните одморалишта во Грција. Воздухот ...

Повеќе »

И ова е Бразил: одмор од соништата на Порто ди Галињас

Додека очите на светската јавност се насочени кон Светското фудбалско првенство во Бразил, се пуштивме во потрага по некои од најлуксузните одморалишта во оваа земја која е позната по прекрасните песочни плажи, кристално чистата вода, врвната гастрономија, туристите кои пристигнуваат ...

Повеќе »

Остров од соништата: Барбадос

Со својата неверојатна убавина Барбадос е остров од соништата и идеална дестинација за одмор на независните туристи, но и за оние кои сакаат ексклузивни сместувања. Со големина од 268 квадратни километри и околу 285.000 жители, овој мал остров е сместен ...

Повеќе »

Малдиви: Волшебно море, песок како пудра и јасно сонце

Ако постои место што мора да се види – тоа се Малдивите. Мноштво бунгалови распоредени низ песочните плажи, богат подводен свет, море што има различни нијанси на сино – тоа се првите асоцијации за Малдивите. Нуркањето и подводниот риболов се ...

Повеќе »

Каде да се сместите доколку патувате во Виена? Во нејзиното срце, во Хотел Пост

Во самото срце на Виена се наоѓа хотелот Пост кој е симбол на животниот стил, комбинација на виенската традиција и модерниот начин на живот. „Локацијата, традицијата, разумните цени, тие го прават нашиот хотел поинаков од сите други во Виена“, објаснува ...

Повеќе »