Патувања

Идеална летна дестинација: Марбеља

Марбеља е идеална локација за оние што се подготвени да платат нешто повеќе за задоволство, оправдувајќи го мотото на градот, кое гласи „начин на живот“.   Некогаш мало андалузиско рибарско селце на самиот југ на Шпанија со име Марбеља, денес ...

Повеќе »

И ние сме „за“ Фибула, и за Охрид и Струга!

Фибула ер тавел и холандскиот  Корендон продолжуваат во развивањето на македонскиот туризам Туристичката агенција Фибула ер травел ја продлабочува веќе докажаната одлична соработка со холандскиот тур оператор Корендон. Потврдената доверба помеѓу агенцијата и тур операторот ќе продолжи и во наредните ...

Повеќе »

Продолжува летната акција „Среќна среда“ на Фибула

  Летната акција Happy Wednesday на туристичката агенција Фибула се пресели и со промоција низ скопските улици. Преку делењето флаери и презентација на аранжманите што ги нуди Фибула, граѓаните можат директно да се запознаат и се уверат во ексклузивните промоции ...

Повеќе »

Среќна среда со Фибула: Хотелите во Анталија на попуст до 60 отсто

Туристичката агенција Фибула во пресрет на летните одмори за оваа година ја организира најголемата летна акција на попусти на аранжмани во Турција, во регионот на Анталија. Оваа промотивна акција на Фибула под името „Fibula Happy Wednesday“ секоја среда овозможува попуст ...

Повеќе »

Една соба, еден град, илјада спомени: City Boutique Hotel

Лоциран во карактеристична, мирна и живописна област, со пешачка оддалеченост од главните атракции кои ги нуди центарот на Скопје, City Boutique Hotel, ветува неспоредливо уживање и комфорт за сите кои ќе одлучат да го одберат за свое привремено место за ...

Повеќе »

Катманду, љубов моја, пак ќе бидеш надеж и пат, пат за Катманду!

„Кога сè ќе помине, ќе исчезне, а ветрот на јавето ќе ги разнесе сништата, и кога ќе помислиш дека нема надеж, постои пат за Катманду“Мојата права љубов со Катманду беше шокантна, речиси вознемирувачка. Хаотичноста на градот, сообраќајот во кој главна ...

Повеќе »

Можностите на македонскиот туризам пред земјите од регионот

Собир на туристичката мрежа Фибула Група од шест земји во Охрид и одбележување на 20 години постоење   Пред повеќе од петстотини гости, претставници на националните канцеларии на Фибула Груп од шест земји, Фибула Турција, Фибула Босна и Херцеговина, Фибула ...

Повеќе »

Лирично сместување во срцето на Истанбул: Лир Резиденс

Тука престојот е задоволство, како музика…   На само неколку чекори пеш од плоштадот Таксим, во Истанбул, на крајот на сокакот број 38, се наоѓа „Лир Резиденс“ сместен во познатиот историски објект кој некогаш бил дом на големиот музичар Јорго ...

Повеќе »

Сент Мориц, покривот на светот: гратче со патентирано име и лого

Сент Мориц е првото гратче во светот што одлучи да го патентира и да го заштити своето име и лого. Покривот на светот, како што го викаат самите жители, е најлегендарната дестинација за зимски туризам, во која дури повеќе од ...

Повеќе »

Најубавата вила изградена на љубовни темели

Секоја вила си има своја приказна, но приказната на Вила Опенхејм, денес позната како Вила Кора, има приказна која генерациски се раскажува.

Повеќе »