Поглед од ложа

На годинешната Златна Бубамара:Најавена прославата за 95 години СКОПСКО

Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа година прославува 95 години. Во оваа прилика „Златна Бубамара“, на препознатлив и уникатен начин, честитајќи ја годишнината, потсети зошто ...

Повеќе »

Репортажа: Прегратка за Деа Мејџу, божицата на стилот и (денес) на храброста

Кога имала само 4 години, Рашмила Сакиа станала божица. Ја однеле во палатата во центарот на Катманду, ја облекле во свечена облека, ѝ ставиле тика на челото, ја нашминкале, ѝ ставиле накит, ѝ ставиле и црвен кармин на усните. Така ...

Повеќе »

Прекрасната Меди Зиглер. Ох, забораваме ли дека има само 12 години?

По неверојатниот успех на спотот на Сиа во кој Меди Зиглер танцува, таа продолжи да ги освојува срцата на фановите (буквално од сите генерации, од деца до возрасни), да ги освојува страниците на списанијата, од Тин Вог до популарните модни ...

Повеќе »

5 работи кои едвај ги чекаме во 2015

Изгледа дека 2015 година ќе биде многу повозбудлива од минатата што се однесува до модниот свет. Најавени се многу промени, а кој колку ќе успее во тоа, останува да видиме. Во секој случај едвај ги чекаме овие пет нешта. Првата ...

Повеќе »

Годините се само бројки

Трендот на форсирање на познати зрели жени во филмската, модната и козметичката индустрија, е многу охрабрувачки за огромен број на „обични“ жени кои одамна ги поминале своите 30-ти, и се борат да докажат дека сеуште и тоа како, се убави. ...

Повеќе »

Дали навистина го видовме тоа што го фотографиравме?

Просечниот патник на 21. век, отуѓен од себе и другите, не умее веќе да се релаксира и да ужива во своето патување. Кога всушност и да се релаксира кога од двонеделното патување просечно се носат околу илјада фотографии? Останатото време ...

Повеќе »

Како ја замислувате модата на доцниот 21 век?

Изгледа дека прогресот во модниот свет е побрз од нашите очекувања. Побрз е дури и од футуристичките соништа и скици на модните креатори. Како ја замислувате модата на доцниот 21 век? Како воопшто ја замислувате модата во периодот од следниве ...

Повеќе »

Водич за живот: да го вратиме во мода писмото од Маркес!

„ Кога Бог би ми подарил парченце живот, би се облекувал едноставно, повеќе би стоел под сонцето, оставајќи го отркиено не само телото туку и душата“. Текстот пред вас се појави на Интернет во 2001 година, непосредно пред славниот писател ...

Повеќе »