Блиц

Жизел, јога, плажа и…тело од 42 милиони долари

Најплатената манекенка во светот Жизел Бундхен, која минатата година заработи дури 42 милиони долари, ги воодушеви своите фанови споделувајќи на Инстаграм необични фотографии. За разлика од нејзините колешки кои најчесто позираат како излегуваат од морето или легнати на песочните плажи, ...

Повеќе »

Инстаграм –хит: Комична имитација на стилот на славните

17-годишното момче од Нов Зеланд, Лием Мартин, стана омилен на социјалните мрежи кога својот Инстаграм профил почна да го употребува за постирање на фотографии на кои позира во стилот на славните убавици. Момчето дошло до оваа идеја пред една година ...

Повеќе »

Рио преку очите (и телото) на Алесандра Амброзио

Ангелот на Викторија сикрет и една од најубавите жени во светот, 33-годишната Алесандра Амброзио, за рекламната кампања на Викторија сикрет спонтано позира во еден од најсиромашните делови на Рио де Женеиро, Видигал Фавела. И се разбира, метежот на улиците во ...

Повеќе »

Бакнежи на облеката

Облека со бакнежи се појави во колекциите на неколку познати дизајнери најавувајќи лето во знакот на сочните усти.   Летото е време за впечатливи принтови, дезени и бои, па може слободно да се позанимавате и да ги обновите вашите комбинации ...

Повеќе »

Најплатената манекенка заработува 128.000 долари дневно

Жизел Бундхен е прогласена за најдобро платена манекенка во светот. Според списанието Форбс, 33-годишната Жизел само во последните 12 месеци заработила 47 милиони долари. Ова е седма година како бразилската убавица последователно важи за најплатена манекенка во светот. Според пресметките, ...

Повеќе »

Купувате нов костим за капење? Внимавајте како го пробувате

Новото истражување кое доаѓа од Медицинскиот факултет во Њујорк тврди дека и покрај тоа што долниот дел на новите костими за капење се заштитени со хигиенска лента, таа сепак може да биде преносител на различни бактерии. Професорот по микробиологија и ...

Повеќе »

Метросексуалец? Не, новиот тренд е спорносексуалец

Метросексуалецот е мртов, да живее спорносексуалецот. Иако, ако некој нас не прашува, метросексуалците се грижеа премногу за своето тело ама овие новиве се грижат премногу за своето тело на сметка на умот. Британскиот новинар Марк Симпсон, познат по кованицата метросексуалец, ...

Повеќе »

Очилата за сонце го слават 85-от роденден

На денешен ден (3 јули) во 1929 година се појавија првите очила за заштита од сончевите зраци. Беа дизајнирани од славниот Фостер Грант, а наменети за пилотите. Денес секојдневието не можеме да го замислиме без очила за сонце и тоа ...

Повеќе »

Трендот 000 – застрашувачка опсесија

Не така одамна конфекцискиот број 38 се сметаше дека е наменет за витки девојки, потоа добар дел од славните витки девојки „влегоа“ во 36-ка, па во 34-ка. И продолжија понатаму. Денес е модерно да се облече облека со таканаречена тројна ...

Повеќе »