Шик кујна

Израдувајте ги дечињата, супер рецепт за карамелизирани јаболки

Овие слатки и вкусни јаболки обвиткани со стопен шеќер, послужете ги оладени. Одлично изгледаат на трпезата која вистински ја развеселуваат, а особено децата не можат да им одолеат! Може да ги прелиете и со стопено бело чоколадо или пак да ...

Повеќе »

Рижото со цвекло и пармезан, превкусно!

Со впечатлива виолетова боја, специјалитетите од цвекла не се само уживање за непцето туку и за очите. Овој лековит зеленчук ни го нуди својот корен, но и помалку занемарените листови. Како плод поволно влијае на работата на крвните садови, црниот ...

Повеќе »

Чоколаден сутлијаш

Го сакате сутлијашот? Тогаш не го прескокнувајте овој рецепт. За да го подготвите чоколадниот сутлијаш од намирници потребно ви е – 1 литар млеко, 150 гр ориз, 1 ванилин шеќер, 6 лажици шеќер, 150 гр темно чоколадо, 50 гр путер. ...

Повеќе »

Ролат од ајвар (или од спанаќ), готов за 10 минути!

Рецептот се подготвува само за 10-на до 15 минути, превкусен е и е одлично мезе или предјадење. Намирници за кора од ајвар – 4 лажици ајвар, 4 јајца, 3 лажици масло, 6 лажици брашно, 1 прашок за пециво. Намирници за кора ...

Повеќе »

Супер појадок: Пица мафини

Мафини со вкус на пица, вистинко гастрономско задоволство во студените денови. Потребни намирници – маслиново масло, половина килограм тесто за пица, половина чаша помешан кечап со пасирани домати, 1 филџан изрендана моцарела, половина чаша сечкани шампињони, половина филџан изрендан кашкавал по ...

Повеќе »

3 рецепти со павлака – Брзо и лесно мени за студени есенски денови

Во есенските денови, кога сите се фокусираат на подготвување зимници и потешки јадења, изненадете ги вашите гости со едноставно мени од предјадење, главно јадење и десерт, и тоа сите 3 направени со омилената Битолска павлака. Бидејќи за сите 3 јадења, ...

Повеќе »

Компир салата со туна и праз, ммм…

Подгответе ја компир салатата на поинаков и оригинален начин.  Потребни намирници – 1 кг компир, 2 големи конзерви туна (во парчиња), 1 поголем праз (или два помали), 10-на кисели краставички, 300 грама пмајонез, сол и црн пипер. Подготовка Измијте го ...

Повеќе »

Од стариот леб направете превкусен појадок

Предноста на овој леб е што не бара месење, а ќе го подготвите многу бргу. Потребни намирници – 200 грама сланина, 170 грама гауда или друг кашкавал по желба, 5 кришки стар леб, 1 лажичка магдонос, 2 филџани млеко, 6 ...

Повеќе »

Превкусна штрудла од јаболка по виенски рецепт

Направете ја оваа традиционална виенска штрудла според рецептот на врвните мајстори од Виена. Од намирници потребни се: 1 пакетче кори за штрудла, 100 грама путер, 3-4 поголеми јаболки, неколку капки лимонов сок, 3 лажици шеќер, цимет,1 кафена лажичка ванилин шеќер, ...

Повеќе »

Панфорте, прекрасни колачиња по италијански рецепт

Прекрасен италијански посен колач кој дава свечена нота на трпезата. Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 грама мед, 200 грама суви смокви, 100 грама печени лешници, 125 грама бланширани бадеми, 100 грама посна црна чоколада, рендана ...

Повеќе »