Шик кујна

Зимски десерт со јаболка и чоколада

Состојки: 5 јаболка со средна големина 100 гр шеќер 50 гр ореви 3 јајца 2 лажици гриз 2 лажици брашно 10 гр цимет 1 прашок за печиво 100 мл јогурт 100 гр чоколада 10 гр какао Подготовка: Во тепсијата ставете ...

Read More »

Мали тајни на големите готвачи- Топ 20 кулинaрски трикови!

Ова се оние мали тајни на големите готвачи – овие трикови секоја домаќинка треба да ги знае: 1. Непријатниот мирис и вкус на млекото кое малку загорело може да се отстрани ако млекото веднаш се претури во друг сад и ...

Read More »

Зошто лебот со кисело тесто е еден од најздравите лебови?  

Лебот е една од главните намирници на нашата трпеза и претставува важна состојка во исхраната на децата и возрасните. Прашањата кои најчесто си ги поставуваме е дали тој е здрав за јадење, oд што е направен, кој леб е најдобар ...

Read More »

Јорган колач – брз, лесен неодолив

Состојки: 5 јајца 180 г шеќер малку ванила во прав, екстракт или ванилин шеќер 125 мл масло 300 г брашно 1 пакување прашок за печиво 100 г мелени ореви или лешници 1 полна лажица какао За кремот 400 г посно ...

Read More »

Дали сте знаеле дека и во некои продукти што сте ги сметале за здрави се додаваат вештачки бои?

Вештачките бои за храна се многу штетни и луѓето мислат дека успешно ги избегнуваат. Сепак, не е така, бидејќи и многу здрави продукти содржат вештачки бои. Дури и продуктите за кои сте мислеле дека се здрави, всушност често имаат дополнителни ...

Read More »

Киксови поради кои колачите не им успеваат и на највештите готвачи

Проблемот кај бројните почетници во кујната ги доведува до откажување во подготовката на колачите е нивниот лош исход. Често се случува иако рецептот го следите во целост од чекор во чекор, по печењето резултатот не е задоволителен туку, всушност, потполна ...

Read More »

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт за палачинки какви веројатно до сега не сте дегустирале. Прво подгответе го домашното костен пире кое ќе биде фил за палачинките. Сварете 1 кило костени, потоа со остар ...

Read More »

Како да препознаете квалитетно сирење?

Во продавниците денес може да се најдат најразлични видови сирења, но и многу имитации што се неквалитетни. Специјалистите во оваа област објаснуваат дека зрелото сирење има бела или жолтеникава боја и прави рабови. Кога ќе го допрете, не треба прстите ...

Read More »

Леб со кисело тесто за автентичен вкус на домашните оброци

Лебот е една од главните состојки во исхраната кај децата и возрасните. За појадок, ручек или вечера, во солена или блага варијанта, лебот секогаш е присутен на семејната трпеза. Постојат повеќе видови леб, но исто така и различни начини на негово ...

Read More »

Моќен природен лек што спречува хипертензија и го намалува холестеролот

Смесата подготвена од сусам е многу лековита храна, која освен што можете да ја мачкате на леб и да се најадете, можете да ја додадете и во голем број јадења и на тој начин значително да им го подобрите вкусот. ...

Read More »