Шик кујна

Солени новогодишни ѕвездички

Овие весели соленки се подготвуваат брзо и едноставно. Калапчињата со форма на елкички и ѕвездички лесно ќе ги најдете во поголемите супермаркети, а во „Џамбо“ сет од вакви весели калапчиња чини околу 100 денари. Потребно е – 350 грама брашно, 50 ...

Повеќе »

Посни сармички со просо и јачмен

Дегустирајте ги овие здрави и превкусни сармички кои наместо месо ќе ги подготвите со просо и јачмен. Потребни намирници: 1 главица кисела зелка, ½ праз, 1 морков, маслиново масло, 100 грама просо, 200 грама јачмен, 200 грама леќа, 1 црвена пиперка, ...

Повеќе »

Посно ем вкусно – Манастирско тавче

Пикантен и вкусен оброк за време на постите. Потребни намирници: 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана пиперка, 300 гр варени домати, малку масло, сушен зачин од билки, сол и црн пипер. Подготовка Рибата ставете ...

Повеќе »

Посен ролат од ореви по старински рецепт

Направете вкусна слатка „салама“ од ореви која ќе биде одлична на празничната трпеза. Намирници потребни – 250 гр шеќер, ќесичка ванилин шеќер, 300 гр мелени ораси, 100 гр мелени посни кекси, 2 лажици какао во прав. Подготовка Промешајте го шеќерот ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата со новогодишни Џинџебред колачиња, еве како да ги направите

Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните и новогодишните празници, а освен за јадење служат и за украсување на елката.  Предноста не им е само во забавните фигури, најчесто човечиња, туку и во ...

Повеќе »

Посно, брзо, вкусно: Торта од ванилин пудинг, банана и кокос

Тортата се подготвува многу брзо, едноставна е за правење, а вкусот е поезија! Потребни намирници – 2 ќесички пудинг од ванила, 125 гр маргарин, 200 гр шеќер во прав, 300 грама посни кекси, 5 лажици кокос, 3 банани, 1 ќесичка ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата: Новогодишна торта со скриено слатко богатство

Што најмногу би сакале дечињата за празничните вечери? Се разбира, торта на изненадувањата, позната како пиниата торта. нема филозофија во нејзиното подготвување, а ефектот е волшебен! Ја сечете тортата и оп, шарени чоколатца се тркалаат низ неа! Како да ја ...

Повеќе »

Посно ем вкусно: Питички од праз и ориз

Пикантната мешавина на праз и ориз ги прави овие посни пити гурмански специјалитет. Намирници – 500 гр кори за пита, 3 стебленца праз (само белиот дел), филџан ориз, 3 филџани вода, сол и црн пипер, половина лажичка црвен пипер, босилек, ...

Повеќе »

Посни бомбици од бадеми и портокали

Ви требаат идеи за посни слатки? Еве една прекрасна која се подготвува брзо и без да сте вешти во кујната. Потребни намирници – 4 портокали, 150 грама бадеми (плус 100 грама бадеми за тркалање на бомбиците), 150 грама шеќер, 1 ...

Повеќе »

Нутри 100% интегралнити бисквити со три нови вкуса

Жито Лукс на пазарот пласираше три нови вида бисквити од познатата линија Нутри. Станува збор за 100% интегрални биквити од 3 вида житарки со три неодоливи вкуса – со чоколадо, со суво грозје и цимет и со чија, просо и ...

Повеќе »