Шик кујна

Колач со јагоди – крал на пролетта

Искористете ја сезоната на јаготки за да подготвите прекрасен десерт. Од намирници потребни се: За кората – 6 јајца, 6 лажици брашно и 6 лажици шеќер За кремот – половина литро млеко, 200 грама шеќер, 2 ванилин шеќер, 15 грама ...

Read More »

Велигденска превкусна торта украсена со чоколадни јајца и зајчиња

Подгответе превкусна чоколадна торта со чоколадно зајаче и чоколадни јајца за свечената велигденска трпеза. Намирници за бисквитот – 4 јајца, 100 гр шеќер, 1 ванилин шеќер, 100 мл масло, 70 гр остро брашно, 30 гр какао во прав, половина ќесичка прашок ...

Read More »

Посен и брз десерт – Обланда со крем од лешници и чоколадо

Идеја за посен десерт – пробајте ја вкусната обланда која се подготвува брзо и без да ви треба вештина во кујната. Потребни намирници – 1 кора за обланди, 250 грама лешници, 250 грама маргарин, 100 грама шеќер во прав, 100 ...

Read More »

Рижото со морски плодови во сос од бело вино

Сезоната на потопли денови бара и полесна храна. Подгответе го рижотото со морски плодови според италијански рецепт. Потребни намирници – 400 грама ориз, 150 грама грашок (може, но и не мора), 500 грама морски плодови (по желба или мешани), 200 мл ...

Read More »

Посна и брза пита со праз и компир

Вкусен рецепт за оние кои постат. Од намирници потребно е – 12 готови кори за пита, малку зејтин, 3 праза, 2 поголеми компири, малку зачин по желба, сол. Подготовка Празот исечкајте го на кругови и пропржете го на малку масло. ...

Read More »

Посен солен ролат со спанаќ и печурки

За оние кои постат, еве една супер идеја за појадок, ручек или вечера. Потребни намирници- 400 грама компири, 100 грама спанаќ, 100 грама ориз, 2 моркови, китка магдонос, 100 грама шампињони, пола лажичка сладок црвен пипер, пола лажичка лук во ...

Read More »

За совршена пица: Кој кашкавал, а кое сирење да го додадете според видот на пицата

Пицата доаѓа во безброј комбинации, па така во подготовката можат да се употребуваат различни сирења и кашкавали. Основното правило при избор на сирењето/кашкавалот е да се избегнуваат оние кои содржат голем процент на масти зашто тие се топат при печењето ...

Read More »

Готово за половина час: Полнети тиквички на италијански начин

Ви предлагаме да ги направите првите пролетни полнети тиквички кои се печат за помалку од половина час. Намирници – 2 големи тиквички, маслиново масло, половина главица кромид, 2 домата, 1 лажичка копар, 100 грама пармезан, исечкан босилек, сол и црн ...

Read More »

Полнет модар патлиџан на турски начин

Кога модриот патлиџан ќе се наполни со мелено месо и сезонски зеленчук се добива kerniyarik, традиционално турско јадење. Добиениот сочен ручек се сервира со павлака или кисело млеко. Поради богатството на вкусовите, други пропратни додатоци на трпезата нема да ви бидат ...

Read More »

Посни ќофтиња од грав и праз

Здравата намирница полна со протеини пробајте да ја приготвите на овој вкусен начин. Намирници – грав, малку масло, праз, сусам, сол и црн пипер. Подготовка  Обарениот грав исцедете го од водата и со раце добро изгмечете го. Посолете па правете ...

Read More »