Шик кујна

Крем супа од тиквички и босилек, совршена за жешките денови

Најдобар летен ручек е оној кој не треба да го пржите, варите, печете…Оваа кремаста супа од тиквички ќе ве освежи во жешките денови. Потребни намирници (за 4 лица) – половина килограм тиквички, 1/2 главица кромид, 200 мл млеко, 100 грама ...

Повеќе »

Сочно пилешко на грчки начин

Пилешкото може да се подготвува на бројни начини и секогаш е вкусно, сепак овој рецепт е вистински хит на Pinterest, а во минатата година беше прегледан над 580.000 пати. Пробајте го и вие. Од намирници потребни се:  За пилешкото месо – ...

Повеќе »

Здрав и превкусен сладолед од авокадо

Здравствените предности на авокадото ни се познати, но дали сте го пробале во замрзната форма? За до подготвите овој вкусен сладолед потребно е: – 2 зрели авокада – 8 лажици млеко – 4 лажици шеќер во прав – 2 лажици ...

Повеќе »

Совршен намаз од авокадо

Чекате ли гости? Еве една супер идеја за мезе со пријателите. Изупете 2 поголеми авокада и изгмечете ги. Додадете сок од цеден лимон и добро измешајте. Потоа, додадете 3 чешниња изгмечен лук и младо, изгмечено сирење. Убаво помешајте. Додадете малку ...

Повеќе »

Нутела сладолед торта – уживанција во секој залак

За овој десерт потребни ви се само две состојки и не треба да сте вешти во кујната. Состојките се – 600 мл слатка павлака и 400 грама нутела или сличен крем. Подготовка Во прикладен сад ставете ја слатката павлака, па ...

Повеќе »

Пржени пиперки полнети со урда и салама

Одличен домашен рецепт за викенд закуска или за предјадење. Од намирници потребни се  – 6 пиперки, 250 грама урда или сирење, 100 грама салама по желба, 2 јајца, 50 грама брашно, малку сол и црн пипер.  Подготовка 1.Пропржете ги пиперките, ...

Повеќе »

Пилешко капрезе

Нискокалоричен ручек кој плени со вкусот и комбинацијата. Намирници – 500 грама пилешки гради, 500 грама чери домати, 4 големи кришки моцарела, свеж лук (количина по желба), 1 лажица маслиново масло, 3 лажици сечкани ливчиња босилек, сол и црн пипер. ...

Повеќе »

Жито Лукс XL натпревар во готвење – приготвување на најстабилниот сендвич на Фичо

Кога подготвуваме големи и вкусни сендвичи, една работа на која треба да внимаваме е редоследот на состојките, односно комбинирањето на состојките. Зошто? Одговорот е едноставен, да избегнеме лизгање на состојките и растурање на самиот сендвич при гризењето. Со цел инспирирање ...

Повеќе »

Домашен „зелен“ сладолед во кој може да уживате колку сакате!

Од овој сладолед може да јадете колку што сакате без да почувствувате ни грамче грижа на совест. Напротив, сладоледот е здрав и одличен е за секоја диета. Како да го подготвите зелениот сладолед? Од намирници потребни с е- половина ананас, ...

Повеќе »

Модар патлиџан од рерна полнет со сув врат и кашкавал

Летно јадење кое ќе ве освои „од прва“ Потребни намирници – 3 средно големи модри патлиџани, 10-15 парчиња сув врат, димена шунка или сличен сувомеснат производ, 10-на парчиња кашкавал по желба (гауда, чедар, едамер, ементалер..), 3-4 лажици брашно, 2 јајца, ...

Повеќе »