Шик кујна

Посни колачиња со морков и индијски оревчиња

Превкусни, здрави и посни, овие колаченца ни доаѓаат од индијската кујна, но брзо го освоија светот. Потребни намирници – 200 грама рендан морков, 300 грама шеќер, 50 грама индијски ореви, 50 грама суво грозје, малку кардама во прав, коцка посен ...

Повеќе »

Посни колачиња: Панфорте со суви смокви, лешници и бадеми

Прекрасен италијански посен колач кој дава свечена нота на трпезата. Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 грама мед, 200 грама суви смокви, 100 грама печени лешници, 125 грама бланширани бадеми, 100 грама посна црна чоколада, рендана ...

Повеќе »

Посни ситни колачиња: Бомбици со бадеми и портокал

Здрави бомбици со бадем и овошје од кои секогаш бараме репете. Потребни намирници – 4 портокали, 150 грама бадеми (плус 100 грама бадеми за тркалање на бомбиците), 150 грама шеќер, 1 јаболко. Подготовка Измијте ја добро кората од портокал, исчистете ...

Повеќе »

Компир пире потпечено во тавче

Веројатно компир-пирето сте го пробале на различни начини, со сенф, со сирење и со други додатоци, но вакво задоволство претпоставуваме дека не сте дегустирале. А, требате. Овој совршен прилог направете го навечер или рано наутро, зашто добро е да отстои ...

Повеќе »

Грав со тиква и пилешко

Совршена за студените денови – со тиква може да ги подготвиме нашите најомилени јадења и при тоа да им додадеме нова превкусна нота. Потребни намирници – грав (од конзерва), тиква, пилешки гради, пиво, лук, сол и црн пипер. Подготовка На ...

Повеќе »

Прекрасен италијански посен колач – Панфорте

Дегустирајте посен колач од италијанската традиционална кујна.  Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 грама мед, 200 грама суви смокви, 100 грама печени лешници, 125 грама бланширани бадеми, 100 грама посна црна чоколада, рендана кора од портокал, ...

Повеќе »

За мерак: Тиква полнета со говедско месо и со ориз

Ви здодеа од некреативни оброци? Ова неодоливо јадење се подготвува едноставно, а е вистинско задоволство за целото семејство. За подготовка потребно е – 1 тиква, 500 грама говедско месо, 50 гр ориз, 1 кромид, 1 морков, лажичка мелен бибер, лажичка ...

Повеќе »

Посно: Салата од бел грав

Уживајте во гравот подготвен на поинаков начин. Потребни намирници – 250 грама бел грав, кромид, 50 грама зелена салата, 20 црни маслинки, 3 лажици сечкан свеж магдонос, сок од 1 лимон, сол и црн пипер. Подготовка Измијте ја зелената салата ...

Повеќе »

Салата со праз, компир и туна

Предлог салата за викенд трпеза. Потребни намирници – 1 кг компир, 2 големи конзерви туна (во парчиња), 1 поголем праз (или два помали), 10-на кисели краставички, 300 грама посен мајонез, сол и црн пипер. Подготовка Измијте го и сварете го ...

Повеќе »

Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Дистрикт Бар и Ресторан ќе биде домаќин на неделата на италијанска храна     Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани ...

Повеќе »