Шик кујна

 Велигденски лепчиња со кандирано овошје

Ако сакате да внесете вистинско празнично задоволство на велигденската трпеза, пробајте го овој едноставен рецепт. Намирници – 1 кг брашно, 3 јајца плус 2 жолчки, 250 грама шеќер, 2 ванилин шеќер, 3 изрендани кори од портокал, 1 изрендана кора од ...

Повеќе »

Посна торта од јагоди

Се подготвува брзо и едноставно, а оваа посна торта ќе ги задоволи критериумите и на најпребирливите сладокусци. Од состојки потребни се – 1,2 л сок од јагоди, 3 кесички пудинг од јагоди, 1 кг посен мелен бисквит, 250 гр маргарин, ...

Повеќе »

На доручек во пекара Бакал. За поинакво гастрономско искуство!

Препознатлива на гастрономската мапа во Скопје, омилена за многу посетители, позната по своите инвентивни и специфични вкусови, пекарата Бакал, нуди солени и благи производи на кои не може да се одолее! Вистинско богатство се крие во пекара„Бакал“ која се наоѓа ...

Повеќе »

Потпечен спанаќ во кремаст сос

Подготовката на спанаќ со млеко претворете ја во посебно јадење на кое секогаш со задоволство ќе се враќате. На комбинацијата додадете гауда или некој друг мек кашкавал по желба, зачинете со омилените зачини и ставете го во рерна за да ...

Повеќе »

Велигденски чоколадни јајца полнети со превкусен крем

Совршен десерт за велигденските празници, а и самата подготовка е многу едноставна. Намирници – 12 чоколадни јајца (може и киндер јајца), 150 грама крем-сирење, 30 грама шеќер во прав, 1 лажица сок од лимон, 1 лажиче ванилин шеќер, 150 грама ...

Повеќе »

Колач со јагоди – крал на пролетта

Искористете ја сезоната на јаготки за да подготвите прекрасен десерт. Од намирници потребни се: За кората – 6 јајца, 6 лажици брашно и 6 лажици шеќер За кремот – половина литро млеко, 200 грама шеќер, 2 ванилин шеќер, 15 грама ...

Повеќе »

Велигденска превкусна торта украсена со чоколадни јајца и зајчиња

Подгответе превкусна чоколадна торта со чоколадно зајаче и чоколадни јајца за свечената велигденска трпеза. Намирници за бисквитот – 4 јајца, 100 гр шеќер, 1 ванилин шеќер, 100 мл масло, 70 гр остро брашно, 30 гр какао во прав, половина ќесичка прашок ...

Повеќе »

Посен и брз десерт – Обланда со крем од лешници и чоколадо

Идеја за посен десерт – пробајте ја вкусната обланда која се подготвува брзо и без да ви треба вештина во кујната. Потребни намирници – 1 кора за обланди, 250 грама лешници, 250 грама маргарин, 100 грама шеќер во прав, 100 ...

Повеќе »

Рижото со морски плодови во сос од бело вино

Сезоната на потопли денови бара и полесна храна. Подгответе го рижотото со морски плодови според италијански рецепт. Потребни намирници – 400 грама ориз, 150 грама грашок (може, но и не мора), 500 грама морски плодови (по желба или мешани), 200 мл ...

Повеќе »

Посна и брза пита со праз и компир

Вкусен рецепт за оние кои постат. Од намирници потребно е – 12 готови кори за пита, малку зејтин, 3 праза, 2 поголеми компири, малку зачин по желба, сол. Подготовка Празот исечкајте го на кругови и пропржете го на малку масло. ...

Повеќе »