Шик кујна

Новитет на пазарот – Ѓевреци со уникатни вкусови од Жито Лукс

  Жито Лукс започна со производство и продажба на ѓевреци, збогатувајќи ја понудата на пазарот со четири нови вкуса ѓевреци. Класичен, ‘ржан, ѓеврек со маслинки и ѓеврек со суво грозје е новитетот од најголемиот производител во мелничко – пекарската индустрија ...

Повеќе »

Потпечен спанаќ со сирење и пармезан

Оваа нискокалорична намирница може да ја конзумираме на различни начини, па дури и како свежа салата. Сепак, најубавиот рецепт кој го правиме со спанаќ е кога е потпечен со сирење. Еве како да го приготвите ова лесно и многу вкусно ...

Повеќе »

Пилешки крилца со луткаст сос

Превкусните пилешки крилца дегустирајте ги со пикантен луткаст сос кој сами ќе го подготвите. Од намирници потребно е -пилешки крилца(8 парчиња), брашно половина филџан, кромид 1, лук 3 чешниња, чили 1 лажичка, домати 300 грама, пилешки бујон (или коцка од ...

Повеќе »

Пилешко со прелив од мед и лимон

Вкусно јадење кое се подготвува за помалку од половина час. Од намирници потребни се – 4 пилешки стека, 2 лажици путер (солен), 3 лажици мед, сол, мелен пипер, 1 лимон, 1 лажица рузмарин, 2 лажици сечкан магдонос. Подготовка Ставете пилешки ...

Повеќе »

Брз и вкусен ролат од спанаќ

Рецептот се подготвува само за 10-на до 15 минути, превкусен е и е одлично мезе или предјадење. Намирници за кората – 6 лажици исечкан спанаќ, 1 прашок за пециво, 6 лажици брашно, 3 лажици масло, 4 јајца. Намирници за филот – ...

Повеќе »

Телешко во топено сирење – Незаборавен вкус!

Ќе го најдете на менито во лусузните ресторани низ светот, но сега можете да го подготвите и сами, препуштајќи се на флертувањето со единствениот вкус. За да го подготвите специјалитетот на телешко месо во топено сирење наречен Турнедо рокфор потребно ...

Повеќе »

Мусака со туна, рецепт кој не освои „од прва“!

Омиленото јадење мусака сте го пробале на најразлични начини, но не го прескокнувајте овој рецепт. Потребни намирници – 300 грама туна, 600 грама компири, 1 лажица масло, сол, малку црн пипер, 2 дл кисела павлака, 2 јајца. Подготовка Исчистените компири ...

Повеќе »

Превкусна торта од моркови

Тортата послужете ја топла со мезе од кулен, пршута и колбаси. Потребни намирници 300 грама брашно, 80 грама пармезан, 40 грама рендан кашкавал, 150 грама моркови, 60 грама црни маслинки без семки, 1 сув квасец, 3 јајца, 1 лажица млеко, ...

Повеќе »

Тирамису со малини – колач кој веднаш го подигнува расположението

Најпопуларниот италијански колач тирамису потекнува од Сиена, се препоставува дека бил првпат создаден во 17 век во чест на Козимо ди Медичи, а популарноста ја добил за веме на Првата светска војна. Самиот збор тирамису во италијанскиот речник се појавува ...

Повеќе »

Потпечени кремасти макарони со пилешко месо

Ги сакаме тестенините и ги сакаме сите вкусни рецепти со нив, а особено кога се потпечени и крцкави, и кога кашкавалот е растопен врз нив. Пробајте го овој неодолив рецепт кој се приготвува со пилешко месо. Намирници – 200 грама ...

Повеќе »