Шик кујна

Слатки декорации во домот што се јадат, со омилените „макаронс“

Веселите, разнобојни „макаронс“, со најразлични вкусови, се најпопуларните колачиња во светот, а во празничната сезона може да ви послужат и како оригинални, слатки „украси“ во домот. Се разбира, украси што се јадат. Во украсувањето на домот и трпезата вклучете ги ...

Повеќе »

Американска пита од тиква

Американската пита од тиква во САД и Канада особено се подготвува за божиќните и новогодишните празници или за прослави. Погдответе ја едноставно оваа превскусна есенска и зимска пита. Намирници – 500 грама тиква, 300 грама брашно,100 грама маргарин, прстофат сол, 100 ...

Повеќе »

Израдувајте ги дечињата: Новогодишни мафини Рудолф

Класичните чоколадни мафини со неколку дополнителни чекори можат да се претворат во преслатки новогодишни и божиќни колачиња со мотивот од популарниот ирвас со црвено носе – Рудолф. Внесете го празничниот дух во вашиот дом. Намирници (за мафините) – 2 јајца, ...

Повеќе »

Барате идеја за празничен подарок? Во Marfi Cake&bakery ги најдовме најубавите колачиња!

Има толку многу големи и мали моменти во животот кои вредат да се прослават – со слатките од Marfi Cake&bakery кои идеално се вклопуваат во животните задоволства. Од 1992 година Marfi Cake&bakery ја дели својата љубов и страст за преубави ...

Повеќе »

Новогодишни колачиња – ѕвездички со цимет

Декоративни новогодишни колачиња кои ќе ве освојат со својот изглед и со миризбата. Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Zimtsterne, се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – со ореви, бадеми или лешници, со брашно или без брашно. Ние ...

Повеќе »

Брзи и лесни – Новогодишни мафини во форма на елкички

Внесете празнична атмосфера во домот и израдувајте ги дечињата со овие прекрасни и превкусни мафини. Не треба посебна вештина за да ги подготвите. Направете тесто за омилените мафини од чоколада и испечете ги. Во духот на празникот ставете ги во ...

Повеќе »

Солени новогодишни ѕвездички

Овие весели соленки се подготвуваат брзо и едноставно. Калапчињата со форма на елкички и ѕвездички лесно ќе ги најдете во поголемите супермаркети, а во „Џамбо“ сет од вакви весели калапчиња чини околу 100 денари. Потребно е – 350 грама брашно, 50 ...

Повеќе »

Посни сармички со просо и јачмен

Дегустирајте ги овие здрави и превкусни сармички кои наместо месо ќе ги подготвите со просо и јачмен. Потребни намирници: 1 главица кисела зелка, ½ праз, 1 морков, маслиново масло, 100 грама просо, 200 грама јачмен, 200 грама леќа, 1 црвена пиперка, ...

Повеќе »

Посно ем вкусно – Манастирско тавче

Пикантен и вкусен оброк за време на постите. Потребни намирници: 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана пиперка, 300 гр варени домати, малку масло, сушен зачин од билки, сол и црн пипер. Подготовка Рибата ставете ...

Повеќе »

Посен ролат од ореви по старински рецепт

Направете вкусна слатка „салама“ од ореви која ќе биде одлична на празничната трпеза. Намирници потребни – 250 гр шеќер, ќесичка ванилин шеќер, 300 гр мелени ораси, 100 гр мелени посни кекси, 2 лажици какао во прав. Подготовка Промешајте го шеќерот ...

Повеќе »