Шик кујна

Палачинки со лимон, рум и рикота – Совршена зимска комбинација!

Засладете си ги празничните денови со сладок зимски десерт – палачинки со лимон, рум и цимет. Палачинките испечите ги откако ќе ја направите класичната смеса за палачинки, од јајца, млеко и брашно, а потоа подгответе го филот. Пред да ги ...

Повеќе »

Бомбици со пршут и пармезан

Едноставни за подготовка, овие супервкусни солени бомбици може да ги послужите како предјадење на божиќната трпеза. Потребни намирници – 8 листови пршут, тесто за пица (100-може да користите и тесто од 300 грама па да направите поголеми бомбици, но тогаш ...

Повеќе »

3 немасни, здрави ем превкусни салати за новогодишната ноќ

  Кој рече дека празничните денови не можат да се поминат без тешки салати полни со мајонез, сосови и калории? Ви претставуваме три супер салати, со ниска калорична вредност, а превкусни кои сигурно ќе станат кралици на модерната трпеза. Салата ...

Повеќе »

Празнична компир салата

Малку поинаква и многу побогата компир салата која е добредојдена на празничната трпеза. Потребни намирници – 1 кг компири, 5 тврдо варени јајца, 2 главици кромид, 8 парчиња кисели краставички, 1 кисела јаболка, филџан мајонез, 1 лажичка сол и половина ...

Повеќе »

Чоколаден празничен колач со портокал и цимет – соврешена комбинација!

Познато е дека чоколадата и портокалот одлично се надополнуваат, а особено ни изгледаат примамливи овие вкусови за време на зимските празнични денови. И ако на тоа додадеме уште цимет – пред нас имаме совршен колач. За тестото – 3 јајца, ...

Повеќе »

Новогодишни колачиња – ѕвездички со цимет

Декоративни новогодишни колачиња кои ќе ве освојат со својот изглед и со миризбата. Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Zimtsterne, се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – со ораси, бадеми или лешници, со брашно или без брашно. Ние ...

Повеќе »

Празнична медена куќичка

Многу одамна, во Германија, првата медена куќичка ја направил еден пекар, а бил инспириран од приказната за Ивица и Марица. Оттогаш медените куќички станаа најомилената торта на празничните трпези. Во правењето на ваква куќичка од медењаци може да учествува целото ...

Повеќе »

3 неодоливи рецепти со тиква

Совршена за студените денови – со тиква може да ги подготвиме нашите најомилени јадења и при тоа да им додадеме нова превкусна нота. Пробајте ги овие три специјалитети со тиква кои совршено одговараат и на празничната новогодишна и божиќна трпеза. ...

Повеќе »

Сладок и весел новогодишен десерт: Карамелизирани јаболки

Овие слатки и вкусни јаболки обвиткани со стопен шеќер, послужете ги оладени. Одлично изгледаат на новогодишната трпеза која вистински ја развеселуваат, а особено децата не можат да им одолеат. Може да ги прелиете и со стопено бело чоколадо или пак ...

Повеќе »

3 најздрави посни колачи за Свети Никола

Дегустирајте поинакви посни десерти за празникот Свети Никола. Ние ви предлагаме три превкусни рецепти кои се воедно и здрави. Панфорте Прекрасен италијански посен колач кој дава свечена нота на трпезата. Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 ...

Повеќе »