Шик кујна

Божиќно прасечко во пиво

За уште повкусна божиќна трпеза подгответе го крцкавото прасечко како вистински гастрономски мајстор! Намирници – Прасечко месо (2,3, 4 кг), плешка со ребра, бутче. Сол, 100 мл масло, 500 мл пиво, 30 грама маргарин. Подготовка – Парчето месо измијте го ...

Повеќе »

Весел божиќен ролат

Развеселете ја божиќната трпеза со слатка божиќна салама. Намирници – 1 марагрин, 200 грама чоколада за готвење, 100 грама шеќер, 2 јајца, 300 грама petit beure кекси, 300 грама желе бомбони, шака ораси, шака бадеми, 10-на суви смокви, кора од 1 портокал, ...

Повеќе »

Свечен божиќен колач

Божиќната трпеза не може да се замисли без вкусни колачиња, а ние ви го предлагаме Ивлиновиот божиќен колач. Потребно е:  250 грама бело суво грозје 250 грама крупно сечкани ореви 180 грама брашно Половина лажиче сол 250 грама путер 200 ...

Повеќе »

Сладок празничен десерт – Карамелизирани крушки

Еве уште една прекрасна идеја за празничен десерт кој лесно се подготвува. Намирници – 200 грама шеќер, 200 мл слатка хопла, 1 лажица екстракт од ванила, по желба – прстофат морска сол, 6 крушки. Подготовка – Ставете го шеќерот во ...

Повеќе »

3 немасни, здрави салати за новогодишната трпеза

Кој рече дека празничните денови не можат да се поминат без тешки салати полни со мајонез, сосови и калории? Ви претставуваме три супер салати, со ниска калорична вредност, а превкусни кои сигурно ќе станат кралици на модерната трпеза. Салата со ...

Повеќе »

Чоколаден колач и чаша Каберне Совињон за новогодишната ноќ

Дали сте за романтична новогодишна ноќ со чоколаден колач и  чаша Каберне Совињон од винарија Тиквеш? Секако дека тоа е вистискиот избор.  Потребни состојки: 350 г чоколада за готвење 100 г брашно 150 г мелени ореви 5 јајца 65 г путер ...

Повеќе »

За првпат на пазарот, леб со вкус на кајмак од Жито Лукс

Лебот со вкус на кајмак е новитетот во палетата лебови на Жито Лукс. Компанијата ги изненади пријатно своите потрошувачи со иновативен и единствен на пазарот леб со ваков вкус. Како и останатите лебови на парчиња произведени по високи стандарди, создаден ...

Повеќе »

Толку крцкаво, толку вкусно! Свинско печење во пиво

За да го подготвите овој специјалитет според оригиналниот стар рецепт потребно ви е – 1 килограм свинско месо со кожа (од плешка или бут), 2 средни главици неизлупен кромид, сол и малку црн пипер, 3 чешниња лук, 2 лажици ким, ...

Повеќе »

„Макаронсите“ празнично се смешкаат од излозите на Marfi – cake & bakery

Време е за дарување, за заблажување, за повторно зближување, за споделување на љубов и благодарност. Време е за „макаронс“ од Marfi – cake & bakery. Сте пробале од прочуените колаченца наречени „макаронс“? Нашата дегустација накусо, изгледаше вака – Првиот залак ...

Повеќе »

„Sweet things“ – Кутија полна љубов, шаренила и многу путер за неодоливо слатко уживање

Очите ни се исполнија со убавина и се вљубивме во истиот момент кога ги погледнавме прекрасните путер колачиња на Ирена. Толку многу детали, колорит, прецизност и креативност на едно мало и неописливо вкусно колаче „скриено“ под името „Sweet things“. Како ...

Повеќе »