Шик кујна

Велигденско лепче полнето со јајца

Дегустирајте го вкусното велигденско лепче какво што го подготуваат наполитанците. Прославеното Казатиело може да ја краси и вашата велигденска трпеза. За тестото – 500 грама пченично брашно, 1 квасец, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 300 мл топла вода. За ...

Повеќе »

Велигденска пиниата торта на изненадувањата

Кое детенце не би било пресреќно да добие торта од која, кога ќе ја пресечете, паѓаат шарени бомбончиња. Еве како да ја направите детската пиниата торта. Од секоја торта може да направите пиниата торта. Но земете предвид – тортата што ...

Повеќе »

Велигденски кошнички од шунка и јајца

Разубавете ја велигденската трпеза со овој рецепт на кошнички направени од шунка, јајца и кашкавал. Потребни намирници – 8 тенки листови шунка (или пршут), 8 јајца, 4 лажици исечкан млад кромид, 200 грама изрендан кашкавал, 2-3 домати, сол и црн ...

Повеќе »

Наполитански специјалитет: Велигденски куглоф со сирење и сланина

Казатиело наполетано (Casatiello napoletano) се подготвува едноставно за еден час, времето на печење е 50 минути, а времето на подигнување на тестото е три ипол часа. Резултатот – уживање во врвен вкус! За тестото потребно е –  1 лажица квасец, ...

Повеќе »

Потпечен спанаќ со сирење и пармезан

Оваа нискокалорична намирница може да ја конзумираме на различни начини, па дури и како свежа салата. Сепак, најубавиот рецепт кој го правиме со спанаќ е кога е потпечен со сирење. Еве како да го приготвите ова лесно и многу вкусно ...

Повеќе »

Италијанска торта од макарони

Огладнувате на помислата на растопена моцарела во сос од домати? И ние. За овој едноставен рецепт ќе ви биде потребно најмногу половина час, па кој би ја одбил тортата од макарони? Намирници – 500 грама макарони, 200 грама моцарела, 2 ...

Повеќе »

Кифлички со сладок компир

Сакате поинакви кифлички, а вкусни за прсти да излижете? Тогаш дегустирајте го овој рецепт. Намирници – 1 чаша млеко (1,8 отсто масленост), 7 грама сув квасец, 3,5 чаши пченично брашно (бело), половина лажичка сол, 2 лажици путер (солен), 2 поголеми ...

Повеќе »

3 највусни салати со грав

Сакате да гестурате грав на поинаков начин? Пробајте ги овие лесни салати од грав. Медитеранска салата со грав Се подготвува со комбинација од следниве намирници – бел и црвен грав, свежи домати, маслинки, модар патлиџан подготвен на скара, меко козјо ...

Повеќе »

Намаз од авокадо и сирење

Чекате ли гости, еве една супер идеја за вкусна закуска. Изупете 2 поголеми авокада и изгмечете ги. Додадете сок од цеден лимон и добро измешајте. Потоа, додадете 3 чешниња изгмечен лук и младо, изгмечено сирење. Убаво помешајте. Додадете малку босилек ...

Повеќе »

Топла домашна штрудла од јаболка

Гастрономски евергрин! Потребни намирници – 500 грама кори за штрудла, 700 грама јаболка, 80 грама суво грозје, 50 грама ореви, 10 грама шеќер, 25 милилитри сок од цеден лимон, 10 грама ванилин шеќер, 1 јајце (жолчка), 1 лажица шеќер во ...

Повеќе »