Шик кујна

Француски специјалитет со неодолив вкус: Пилешко Маренго

Пилешко Маренго е француски специјалитет кој се состои од пилешко месо приготвено во масло со лук и домати, гарнирано со пржени јајца и ракчиња. Специјалитетот е многу сличен на пилешко а-ла Провенчале, но со додаток на јајца и ракчиња, кои ...

Повеќе »

Специјалитет на денот: Солена торта од моркови

Морковот е еден од најздравите видови на зеленчук, а бидејќи содржи малку калории и многу корисни состојки, често се користи во диеталната исхрана. Пробајте го специјалитетот Солена торта од моркови кој има незаборавен вкус и прекрасен мирис. Потребни намирници 300 ...

Повеќе »

Диетно викенд мени: Специјалитети од спанаќ

Го сакате спанаќот, но би сакале да пробате нешто поинакво од познатиот рецепт со ориз и јајца. Пробајте ги овие лесни специјалитети кои немаат калории, а изобилуваат од здрави состојки. Спанаќот изобилува со голем број хранливи фито-материи, кои го одржуваат ...

Повеќе »

Десерт со стил: Меките кекси на Витаминка „Фрути“

Меките кекси на Витаминка, „Фрути“ се едни од највкусните, потврди оценката добиена од хрватските потрошувачи. Овој заклучок е резултат на истражувањето спроведено од хрватскиот медиум „24 часа“. Истражувањето беше изведено на фокус група испитаници, составена од љубители на храна кои ...

Повеќе »

Италијански специјалитет на оригинален начин: Песто Џеновезе

Подгответе го според оригиналниот рецепт еден од најпознатите италијански намази кој се послужува со различни тестенини, но и како предјадење со крцкав леб. Овој популарен италијански прилог одлично се „бакнува“ со секаков вид на тестенини наросени со пармезан. За да ...

Повеќе »

Специјалитети од кадаиф на типичен турски начин: Кадаиф манти и Кадаиф шницла

Во која и земја да отпатувате, се разбира ќе посакате да ги дегустирате специјалитетите карактеристични за тоа поднебје. Уште подобро ако научите и да ги подготвувате. Кадаиф манти и Кадаиф шницла се типични турски специјалитети, а од неодамна станаа и ...

Повеќе »

Три типови на нестандардна пица кои треба да ги дегустирате

Пробајте ги овие три вида на пица кои имаат специфичен вкус кој се помни и прекрасна миризба. Горгонѕола пица За да ја подготвите оваа необична вкусна пица со вкус на горгонѕола, потребно е: 440 грама тесто за пица, 500 мл ...

Повеќе »

Неделен специјалитет: Ролат од телешки гради

Дегустирајте го специјалитетот ролат од телешки гради и направете од ручекот вистински празник за непцата. За да го подготвите ова вкусно јадење потребно ви е: 1,5 кг. телешки гради 1 кг компири ½ кафена лажичка сенф 1 врзоп зелен за ...

Повеќе »

Мафини со стил за магична и слатка венчавка

Го најдовте човекот, го добивте прстенот, среќни сте до плафон и сакате таа среќа да ја споделите со најблиските. Но, како и секоја идна невеста, сакате да бидете уникатна, креативна и шик. Секако, целата свадба е едно големо сликарско платно ...

Повеќе »

Свадбени торти со стил

Ако сте од оние кои сакаат уникатен и забавен печат на вашата свадба, тортата е еден од многуте вистински начини како да оставите личен печат и да ги натерате гостите вистински да се изненадат кога свадбената торта ќе се појави ...

Повеќе »