Шик кујна

Нов производ од Жито Лукс, идеален за домашна пица со неверојатен вкус

Сите љубители на ова безвременско италијанско јадење ќе се согласат дека тестото за пица е најважниот дел и доколку истото се “погоди”, загарантиран е успехот на вкусна пица за целото семејство. Листата на можности на обликот на тестото е бесконечна: ...

Read More »

Компири полнети со јајца и пармезан, мора да ги пробате

Го обожаваме компирот на сите начини, а ова е еден од начините на кој, веројатно, не сте го пробале. Превкусен е и лесно се подготвува. Намирници – 2 големи компири, 4 јајца, 40 грама путер, 100 грама пармезан. Подготовка Прво, ...

Read More »

Ролат со јагоди, брз и превкусен

Додека јаготките се достапни во продажба за време на нивната сезона, дегустирајте го овој извонреден ролат од традиционалната германска кујна. За да го подготвите потребно е – 3 јајца, 260 грама шеќер, 150 грама брашно, половина ќесичка прашок за пециво, ...

Read More »

Превкусен похован сладолед кој не се пржи

Ако се плашите да пробате да направите пржен сладолед, ви предложуваме да го пробате овој превкусен рецепт на похован сладолед кој не треба да го пржите. Потребни намирници – сладолед со вкус по желба, 125 грама корнфлекс, 100 грама бисквити Petite Beurre, ...

Read More »

Домашен сладолед од банана и путер од кикиритки

Се подготвува брзо, не треба да сте вешти во кујната, а задоволството е неповторливо. Сладолед од банана и путер од кикирики – Бананата ја замрзнуваме заедно со кората, потоа ја лупиме и сечкаме на мали парченца, ја ставаме во блендер и ...

Read More »

Од велигденските јајца направете превкусно мезе

Потребни намирници: 10 варени (велигденски) јајца, 60 грама мајонез, 60 грама павлака, 50 грама путер, 50 грама изрендан кашкавал, 2 лажички црвен пипер (благ), 4 лажици лебни трошки,  8 филети сардина (може од конзерва), копар по вкус, мала китка магдонос, ...

Read More »

Велигденски сладок куглоф

За велигденските празници ви го препорачуваме овој вкусен празничен куглоф. Од намирници потребни се: 375 грама брашно, 1 свеж квасец, 2 јаболки, 100 грама шеќер, 2 лажици мешавина од мелен цимет, каранфилчиња и морско оревче, 15 грама какао, сол, 2 ...

Read More »

Зајакнете го веднаш имунитетот со оваа супа од морков, лук и ѓумбир

Оваа вкусна и здрава супа го подигнува имунитетот, па затоа вклучете ја почесто во вашето мени на исхрана. Потребни намирници – 1 кг моркови, 1 кромид, 3 чешниња лук, 1 см корен од ѓумбир, половина лажичка лута толчена пиперка, половина лажичка ...

Read More »

Превкусни чоколадни бомбици со тајна состојка која сите ја имаме дома

Ако сакате да пробате поздрава верзија на чоколадни бомбици, ќе ви биде потребно квалитетно темно чоколадо, какао во прав, малку путер и – грав. Потребни намирници – 1 конзерва грав, 8 лажици какао во прав, 1 +1/4 лажица путер и ...

Read More »

Помфрит од морков, грицкањето е здрава и вкусна занимација! Еве како да го подготвите

Во времето на самоизолација, си наоѓаме најразлични грицки кои ни го разубавуваат денот, но добро е кога тие се здрави! Во помфритот од морков може да уживаме без грижа на совест. Не се потребни многу намирници, веројатно сите веќе ги ...

Read More »