Шик кујна

Салата од грилувано козјо сирење

Оваа диетална салата со единствен вкус може да ја замени вечерата. Ако сте гурмани еве еден специјалитет што гарантирано ќе ви се допадне, а сите намирници со кои се подготвува се карактеристични за нашето поднебје. Состојки – 4 парчиња козјо ...

Повеќе »

Вкусно главно јадење: Грчка мусака по оригинален рецепт

Постојат различни рецепти за мусака, но грчката мусака е карактеристична по вкусиот кремаст горен слој. Направете муската по оригиален рецепт на грчки начин. Потребни намирици 500 грама мешано мелено месо, 2 модри патлиџани, 3 компири, 3 домати, 1 главица кромид, ...

Повеќе »

Полнети лигњи на медитерански начин

Ако веќе не може да „стигнете“ до морето, морето би можело да стигне до вас. Прва асоцијација за летото е најчесто морето. А кога ќе помислиме на море, на плажа, на релаксирано поминат ден во сончање, помислуваме и на гастрономските ...

Повеќе »

Летна тава: Печени тиквички со пармезан и јогурт

Повкусно и не може да биде. Лесно летно главно јадење карактеристично се помодерно за медитеранската кујна. Потребни намирници – 4 тиквички, 2 млади компири, 200 мл јогурт, 60 грама рендан пармезан, 150 грама димен кашкавал, малку маслиново масло, магдонос, 3-4 ...

Повеќе »

Летно мезе: Црн патлиџан на грчки начин

Освен карактеристичната грчка салата, во традицијата на Грците е пред јадење или за вечерно мезе да послужат црн патлиџан, тиросалата, пржено сирење, пржени тиквички или пиперки во сос од домати. Овие мали мезиња често ја заменуваат чорбата која е карактеристична ...

Повеќе »

Летна салата од тиквички

Нискокалоричен рецепт кој е добредојден на секоја летна трпеза. Потребни намирници – 2 тиквички (средна големина), 1 краставица, сок од 1 лимон, 100 грама сирење, 3 лажици маслиново масло, малку лук, неколку листови босилек, сол и црн пипер. Подготовка Тиквичките ...

Повеќе »

Нискокалорична пица Портобело

За да ја подготите оваа пица без тесто потребни ви се само 10 минути. Портобело пиците се нискокалорични, многу вкусни и идеални за летните горештини. Потребни намирници – 10 големи печурки, 4 лажици маслиново масло, 3 лути пиперчиња, 120 грама ...

Повеќе »

Специјалитет од Истра: Бакалар на бело

Во Истра храната е многу вкусна. Го имаат тој добар спој на рибни специјалитети, домашни тестенини, традиционални јадења од месо, но и неизбежниот пршут и сирење, а секако и волшебното маслиново масло. Еден од специфичните превскусни специјалитети на истарската кујна ...

Повеќе »

Летен десерт: Направете италијанско Забајоне

Забајоне е една од најпопуларните слатки од италијанската кујна. Овој десерт може да го направите на брз и лесен начин, користејќи само неколку состојки. Еве како го прават Италијанците: Од намирници потребно е – 6 жолчки од јајца, 50 грама ...

Повеќе »

Летна чорба од лук со препечен леб

Добро де, после оваа чорба од лук не е препорачливо да одите на пример, во театар, а и зошто би оделе кога таа сама по себе е посебна претстава кога е во прашање играта со непцето. Да не ги набројуваме ...

Повеќе »