Шик кујна

Карпачо од туна и јаготки

Љубителите на италијанското карпачо сега би можеле да уживаат во исклучителна дегустација на специјалитетот карпачо од туна и јагоди. За да го подготвите потребно е – 400 грама туна, 100 грама јагоди, сок од 1 зелен лимон (лимета), неколку ливчиња ...

Повеќе »

Германски колач за топли денови: Ролат со јагоди

Додека јаготките се достапни на пазарите, дегустирајте го овој извонреден специјалитет од традиционалната германска кујна. За да го подготвите потребно е – 3 јајца, 260 грама шеќер, 150 грама брашно, половина ќесичка прашок за пециво, 250 грама јагоди, шлаг во ...

Повеќе »

Нискокалорично пролетно мезе: Три состојки, неповторлива комбинација

Ви доаѓаат пријателите на гости, сакате пријатно да ги изненадите, а немате време за експериментирање во кујната, сепак сакате нешто посебно… Како ви звучи комбинацијата од сирење, краставица и јаготки? Да, добро слушнавте. За да го подготвите оригиналното мезе потребни ...

Повеќе »

Брз рецепт за вкусен сладолед од крушки

А кој не сака сладолед? Особено ако не изобилува со калории, ако е домашно подготвен и ако е супервкусен. Ниту едно слатко не е толку добредојдено во жешките денови како што е сладоледот. За да го направите домашниот сладолед од ...

Повеќе »

Викенд мени: Рижото со морски плодови

Потоплите денови бараат и полесна храна, а медитеранската кујна е совршена за овој период од годината. Подгответе рижото со морски плодови онака како што го прават Италијанците. Потребни намирници – 400 грама ориз, 150 грама грашок (може, но и не ...

Повеќе »

Пролетен десерт со јаготки: Снежна кралица

  Пробајте го овој освежувачки десерт со пролетната кралица на овошките –јаготката. Се подготвува брзо и не треба да сте „мајстор“ во кујната за да ги изненадите најблиските (се разбира и себе) со овој превкусен рецепт. Од состојки потребно е ...

Повеќе »

Пролетна салата од спанаќ и јаготки со сладок прелив

Комбинацијата од свежи јаготки и свеж спанаќ со сладок сос е неодолива. Дегустирајте ја оваа пролетна салата додека трае сезоната на јаготки. Од намирници потребно е – 1 филџан исечкани јаготки, 300 грама свеж спанаќ, половина главица кромид, 70 грама ...

Повеќе »

Пилешки срца во пикантен сос

За пријатен и лесен викенд ручек, дегустирајте го специјалитетот Пилешки срца во пикантен сос. Брзо се подготвува, превкусен е, а ќе ве чини помалку од 250 денари. Потребни намирници – 250 грама свежи или замрзнати пилешки срца, 1 главица кромид, ...

Повеќе »

Шик специјалитет: Австриска торта од сирење

Пробајте го специјалитетот од австриската традиционална кујна. За да го подготвите овој вкусен десерт од состојки потребни се – 2 јајца, 150 грама шеќер, 90 грама путер, 300 грама меко сирење, 60 грама мелени бадеми, 2 лажици гриз, 1 лимон, ...

Повеќе »

Здрав десерт за слабеење само од 4 состојки

За да го подготвите овој брз десерт кој наместо внес на екстра калории ќе помогне за забрзување на метаболизмот, потребни се само четири состојки – грејпфрут, мед, бадеми и цимет. Се што ви е потребно е 1 грејпфрут, 2 лажички ...

Повеќе »