Шик кујна

Ароматична крем супа од костени и моркови

Искористете ги сезонските плодови и дегустирајте ја здравата супа која се подготвува од костени и моркови. За да ја подготвите оваа вкусна есенска крем супа потребно е – половина килограм костени, 5 моркови, половина праз, половина китка магдонос, слатка павлака, ...

Повеќе »

Чинија полна со изненадувања

Ви предлагаме шест интересни рецепти кои ќе ја развеселат вашата викенд-трпеза. Забавувајте се додека ги приготвувате и се разбира уживајте додека ги јадете. Вок полн со изненадувања Рецептот е наменет за 4 лица, а од состојки потребни се – 4 ...

Повеќе »

Француски колач со јаболки по оригиналниот рецепт на сестрите Татан

Есенската сезона на јаболки е пред нас, а ние ви го препорачуваме специјалитетот познат како „татан“, карактеристичен француски колач со јаболка.   Интересна е историјата на овој колач. Колачот бил измислен во 1889 година, во хотелот „La motte-Beuvron“ во Франција, ...

Повеќе »

Есенски десерт: Шарлота од дуњи

Разубавете ја викенд-трепзата со овој вкусен сладок специјалитет од дуњи. За да ја подготвите Шарлота од дуњи, потребно е: 2 поголеми дуњи (околу 1 килограм), 70 грама путер, 70 грама шеќер, 100 грама чоколада за готвење, 4 јајца, 200 мл. ...

Повеќе »

Флерт со непцата: Турнедо рокфор во четири чекори

Ќе го најдете на менито во лусузните ресторани низ светот, но сега можете да го подготвите и сами, препуштајќи се на флертувањето со единствениот вкус. За да го подготвите специјалитетот Турнедо рокфор потребно е: 125 грама рокфор сирење 60 гр ...

Повеќе »

Гастрономија со стил:125 години со пицата Маргерита -Подгответе ја според оригиналниот рецепт

Рафаеле Еспосито се смета за таткото на популарната и наједноставната пица наречена Мергерита. Според сочуваните документи, прочуената пица Маргерита  за првпат е создадена во 1899 година од готвачот Рафаеле Еспосито, сопственик на пицерија во Неапол кој бил повикан да направи ...

Повеќе »

Шик мени: Време е за нискокалорична супервкусна супа од домати

Нема подобро време од летото за вкусна, диетална супа од домати со која може да замените оброк. Се препорачува при секоја диета, но и како добар почеток на секое гурманско мени. Содржи многу малку калории, сепак заситува, а во текот ...

Повеќе »

Искористете ја сезоната на тиквички: Специјалитет печени полнети тиквички

Време е за тиквички. Може да ги подготвите на најразлични начини, но ние ви предлагаме специјалитет кој не содржи многу калории, лесно се подготвува и има фантастичен вкус. Уживајте во единствениот вкус на тиквичките полнети со мелено месо, печени во ...

Повеќе »

По рецепт на Џејми Оливер: Домашен сладолед од јагоди за 45 секунди

Познатиот готвач Џејми Оливер го споделува рецептот за вкусен домашен сладолед кој се подготвува во неколку чекори. Нека не ве збуни пијалакот кој славниот готвач го употребува во оваа видео-презентаација (Pimm’s), кај нас тешко ќе го најдете, но не се ...

Повеќе »

Направете сами: домашен сладолед од само две состојки

Вкусен, брз, кремаст сладолед може да се направи само од две состојки. Еве две идеи. Сладолед од банана и путер од кикирики – Бананата ја замрзнуваме заедно со кората, потоа ја лупиме и сечкаме на мали парченца, ја ставаме во ...

Повеќе »