Шик кујна

Мафини со стил за магична и слатка венчавка

Го најдовте човекот, го добивте прстенот, среќни сте до плафон и сакате таа среќа да ја споделите со најблиските. Но, како и секоја идна невеста, сакате да бидете уникатна, креативна и шик. Секако, целата свадба е едно големо сликарско платно ...

Повеќе »

Свадбени торти со стил

Ако сте од оние кои сакаат уникатен и забавен печат на вашата свадба, тортата е еден од многуте вистински начини како да оставите личен печат и да ги натерате гостите вистински да се изненадат кога свадбената торта ќе се појави ...

Повеќе »

Празничен специјалитет: Торта за мажи

Празничната трпеза секој треба да ја подготви според вкусовите на членовите на неговото семејство, но пред оваа вкусна солена торта никој нема да остане рамнодушен.   Тортата за мажи може да ја послужите како предјадење. Потребно време за подготовка е ...

Повеќе »

Божиќни колачиња: Полнети срца со ореви и марципан

Наполнете им ги срцата на вашите најблиски приготвувајќи им слатко задоволство за празникот. Полнетите срца со ореви не само што се вкусни туку и го развеселуваат домот благодарение на срце-обликот кој го имаат. Децата едноставно ги обожаваат, па може да ...

Повеќе »

Најубавиот Чизкејк во градот

Се разбира само во најубавата слаткарница во градот ~ Magic Cake… во продолжение уживајте во празничната приказна за историјата на овој неодолив десерт. Се смета дека првите форми на Чизкејк за прв пат биле подготвени во Античка Грција, многу порано од ...

Повеќе »

Ивлинов божиќен колач

Божиќната трпеза не може да се замисли без вкусни колачиња, а ние ви го предлагаме Ивлиновиот божиќен колач. Потребно е: 250 грама бело суво грозје 250 грама крупно сечкани ореви 180 грама брашно Половина лажиче сол 250 грама путер 200 ...

Повеќе »

Најдоброто од 2014: Цезар салата според оригиналниот рецепт на Цезар Кардини

 Оваа салата некогаш се јадела со раце.   Во повеќе ресторани во градот оваа салата има тажен вкус. Ама, ако е за утеха, слично е и во светот. Ретко ќе добиете вистинска Цезар салата, според рецептот од 1924 година на ...

Повеќе »

Homemade cookies кои ќе ви ги насладат очите & усните

Воздухот мириса поинаку и различен ова време во годината. Мириса на студ и топлина истовремено. Можеби од печените костени или од дрвата. Но, најомилен е сигурно моментот кога легнувате пред телевизорот или се сместувате удобно со некоја добра книга и ...

Повеќе »

Што се приготвува за време на традиционалната Божиќна вечера во другите држави

Христијаните насекаде во светот го празнуваат Христовото раѓање. Католиците го прославуваат на 25 декември, додека пак Православните на 7 јануари. Типично за овој празник е Божиќната вечера која го сплотува целото семејство. Православните христијани обично се собираат на Бадник кога ...

Повеќе »

Стар баварски рецепт – печено свинско месо со црно пиво

Ако сте љубител на пивото и специјалитетите, дегустирајте го печеното свинско месо на баварски начин. За да го подготвите овој специјалитет според оригиналниот стар рецепт потребно ви е – 1 килограм свинско месо со кожа (од плешка или бут), 2 ...

Повеќе »