Шик кујна

Лесен викенд рецепт: Палачинки со овошје

Сте пробале палачинки со мармалад, џем, ореви, крем, нутела…Но што велите за овошни палачинки. Потребни намирници – 200 мл млеко, 3 лажици шеќер, 50 грама чоколада, 1 ванилин шеќер, 100 милилитри коњак, 4 палачинки, зашеќерено овошје, малку свежо сезонско овошје. ...

Повеќе »

Направете совршено гвакамоле

Гвакамоле е додаток на јадење, мезе или салата, кое поради специфичниот вкус е популарно насекаде низ светот, а е карактеристично за мексиканската кујна. Основата на вкусното гвакамоле е авокадото. Се верува дека неговото потекло датира уште од времето на Ацтеките ...

Повеќе »

Италијански шмек: Карпачо на венецијански начин

Најкусо кажано карпачо е јадење од сирово месо или риба. За да се приготви, може да се користи телешко или говедско месо, лосос, октопод или туна. Парчињата месо, односно риба треба да се тенко сечкани, како листови. Карпачо е интернационално ...

Повеќе »

Велигденска трпеза: Празничен куглоф

Збогатете ја велигденската трпеза со празничен куглоф.   По рецептот за подготовка на традиционален велигденски венец од суво грозје, ви го препорачуваме овој вкусен празничен куглоф. Од намирници потребни се: 375 грама брашно, 1 свеж квасец, 2 јаболки, 100 грама ...

Повеќе »

Традиција: Велигденски венец со суво грозје

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го велигденскиот венец со суво грозје.   Велигденските празници се пред нас, тие не зближуваат, не собираат на заедничка трпеза, а атмосферата е посвечена кога трпезата е убава и за очите, подеднакво исто ...

Повеќе »

Велигденска декорација на масата: Од скршените јајца – слатка уметност која се јаде

Со малку фантазија од јајцата кои се скршиле во текот на варењето може да направите интересни пиленца, глувчиња или зајчиња кои ќе ја красат вашата велигденска трпеза. Утешно и суперкреативно, нели? Вклучете ги и децата во оваа велигденска креативна игра ...

Повеќе »

Здрав протеински десерт: Чоколаден чиа пудинг

Пудингот е десерт на кој никој не останува рамнодушен. Ако уште имате и рецепт за здрав пудинг без дополнителни шеќери и конзерванси, тогаш задоволството е уште поголемо. Дегустирајте го вкусниот чоколаден чиа пудинг кој брзо и едноставно се подготвува. Состојки ...

Повеќе »

Три здрави нискокалорични сосови кои вреди да се дегустираат

Една од грешките кои ги правиме кога внимаваме на исхраната, а сепак немаме никакви резултати во процесот на слабеење, е употребата на различни сосови со кои ја разубавуваме избраната храна и салатите. Речиси сите сосови кои ги гледаме на полиците ...

Повеќе »

Пролетна магија: Полнети артишоки во бело вино

Артишокот е еден од симболите на француската и италијанската кујна, а познат е и по своите афродизијачки својства. Медицински е докажано дека артишокот има силно антиоксидансно дејство, а особено е корисен за прочистување на црниот дроб. Второ, артишокот се препорачува ...

Повеќе »

Пролетен детокс: Дневно мени од коприва

Листовите коприва се најдобри состојки за процесот на детоксикација, ја прочистуваат крвта, ја подобруваат работата на црниот дроб, ја намалуваат маснотијата во крвта, ја подобруваат пробавата и помагаат во ослободување од салото. Затоа, пробајте да организирате дневно мени во кое ...

Повеќе »