Шик кујна

Време е за овошен куп со сладолед

Земенете го калоричниот десерт со овој супервкусен и освежителен овошен куп со сладолед. Ако ние се прашуваме, може да ја замените и вечерата со него.   За да го подготвите потребни се – 500 грама диња, 500 грама лубеница, 2 ...

Повеќе »

Шик викенд- специјалитет: Полнети краставици

Потоплите денови не „трпат“ тешка храна, а и не е лошо да внимаваме на фит формата. Специјалитетот полнети краставици ќе го задоволи вкусот и на оние најпребирливите. Од намирници потребно е – 2 краставици, 2 главици кромид, 100 грама чадена ...

Повеќе »

Шик специјалитет за сезона пролет/лето: Ермански полнети домати

Го дегустиравме специјалитетот Ермански полнети домати и срдечно ви го препорачуваме. За секоја прилика, во секое време во потоплите денови, доматите знаат да ја разубават трпезата, особено ако се убаво декорирани, вкусно подготвени и сервирани со оние намирници со кои ...

Повеќе »

Шик специјалитет од северна Германија

Млада боранија, сланина и крушки. Ви звучи необично? Комбинацијата е неодолива. Колку и да мислиме дека некои намирници не одат едни со други, вештите готвачи со својата фантазија постојано ни предлагаат најнеобични специјалитети кои ги задоволуваат критериумите и на најпребирливите ...

Повеќе »

Флертувајте со пролетниот специјалитет: Домати полнети со туна

Специјалитетот е нискокалоричен и добредојден за секоја диета. Не бара вештини во кујната, брзо се подготвува, а е супервкусен.   Доколку сте „за“ некој килограм помалку, поиграјте си со вечерата. Всушност, вечерата  заменете ја со лесни специјалитети кои немаат многу ...

Повеќе »

Тренд специјалитет за весело друштво: Палачинки полнети со шунка и печурки

Палачинки! А кој не ги сака? Оние благите подобро е да им ги оставиме на децата, а за вашите гости подгответе го превкусниот специјалитет на солени палачинки полнети со шунка и печурки.   Не ви треба посебна вештина во кујната, ...

Повеќе »

Шик медитеранско пролетно мени: Крем супа од школки

Одлична замена за ручек или вечера, крем супата од школки не содржи многу калории и е одличен сојузник на секое диетално и здраво мени. За вкусот да не дискутираме, мора да се доживее! Школки? Секогаш сме – за. Особено во ...

Повеќе »

Не сте толерантни на глутен? Пробајте го овој фантастичен рецепт: Вегетаријански киш со брокула

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот пченица, ’рж и јачмен. Се проценува дека 99% од луѓето кои се нетолерантни на глутен или целијачна болест никогаш не им е точно дијагностицирана болеста, а симптомите најчесто погрешно се толкуваат како ...

Повеќе »

Пролетен специјалитет од зеленчук кој го забрзува метаболизмот

Пролетта е вистинско време за дегустирање на специјалитети од зеленчук. Не само што се нискокалорични и здрави, а превкусни, туку се и одлични сојузници на секоја диета. Зошто диетата да ви биде здодевна кога би можеле да си поиграте со ...

Повеќе »

Тренд рецепт за диетално уживање: Бомбици од јаболка со бело вино

А кој не сака бомбици? Сепак, овие се нискокалорични и погодни за сезоната пролет/лето. Потоплите денови ни диктираат нискокалоричен режим на исхрана. Ако сепак, не можете да им одолеете на слатките, овој рецепт ќе ги задоволи и најпребирливите гурмани. Нема ...

Повеќе »