Шик кујна

Тренд специјалитет за весело друштво: Палачинки полнети со шунка и печурки

Палачинки! А кој не ги сака? Оние благите подобро е да им ги оставиме на децата, а за вашите гости подгответе го превкусниот специјалитет на солени палачинки полнети со шунка и печурки.   Не ви треба посебна вештина во кујната, ...

Повеќе »

Шик медитеранско пролетно мени: Крем супа од школки

Одлична замена за ручек или вечера, крем супата од школки не содржи многу калории и е одличен сојузник на секое диетално и здраво мени. За вкусот да не дискутираме, мора да се доживее! Школки? Секогаш сме – за. Особено во ...

Повеќе »

Не сте толерантни на глутен? Пробајте го овој фантастичен рецепт: Вегетаријански киш со брокула

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот пченица, ’рж и јачмен. Се проценува дека 99% од луѓето кои се нетолерантни на глутен или целијачна болест никогаш не им е точно дијагностицирана болеста, а симптомите најчесто погрешно се толкуваат како ...

Повеќе »

Пролетен специјалитет од зеленчук кој го забрзува метаболизмот

Пролетта е вистинско време за дегустирање на специјалитети од зеленчук. Не само што се нискокалорични и здрави, а превкусни, туку се и одлични сојузници на секоја диета. Зошто диетата да ви биде здодевна кога би можеле да си поиграте со ...

Повеќе »

Тренд рецепт за диетално уживање: Бомбици од јаболка со бело вино

А кој не сака бомбици? Сепак, овие се нискокалорични и погодни за сезоната пролет/лето. Потоплите денови ни диктираат нискокалоричен режим на исхрана. Ако сепак, не можете да им одолеете на слатките, овој рецепт ќе ги задоволи и најпребирливите гурмани. Нема ...

Повеќе »

Шик велигденска трпеза: Колач од јаболки и брокула

Специјалитет кој освојува „од прва“. Иако ние не би го нарекле колач, туку совршенство од пита.   Богат со намирници, овој здрав колач од јаболки и брокула сепак не содржи висока калорична вредност, а добредојден е на секоја елегантна, свечена ...

Повеќе »

Пролетна вечера: коктел од шпаргли

Романтичен рецепт за двајца. Шпарглата има мала хранлива вредност (во 100 грама шпаргли има околу 20 калории). Но содржи калциум, фосфор, железо, калиум, магнезиум и витамини, а богата е со фолна киселина и со аспарагин. Ги прочистува бубрезите, го зајакнува ...

Повеќе »

Креативна, успешна и вешта е нашата етно жена

Креативните жени од Македонија Ве покануваат на 24 ОКТОМВРИ ВО 19 часот да уживате во атмосверата и вкусните специјалитети кои ќе ги подготват нашите вешти и креативни дами, да уживате во традиционалните македонски јадења во топлината на ресторанот Бисера во ...

Повеќе »