Шопинг

Црвен тепих: Најубаво облечени мажи на Канскиот филмски фестивал

Веќе пишувавме за креациите на глумиците и моделите на Канскиот филмски фестивал, но не треба да ги заборавиме ни господата. И годинава, машката мода на црвениот тепих не не разочара, а можевме да видиме од строги до лежерни модни комбинации, ...

Повеќе »

Цела недела: 20 отсто попуст на целата пролетна колекција во Original Marines

Уште еден месец и летната сезона официјално ќе ни пристигне, но во овој период на променливо време, кога наутро излегуваме по маичка со куси ракави, а веќе на пладне не пресретнува дожд, потребна ни е гардероба за таканаречената „петта сезона“. ...

Повеќе »

Совршена комбинација за врнежливите денови: Јакна и фармерки од Carter’s

Шизичка јакничка и фармерчиња за нашите мали шмекерчиња.   Carter’s ни дава супер одговор како да ги дотераме нашите деца во потоплите, но овака врнежливи денови. Во оваа јакна отпорна на дожд, а многу пријатна за носење, во комбинација со ...

Повеќе »

Тренд на неделата: Комбинезон од MANGO

Преубаво модно парче кое ни ги решава дилемите што да облечеме во потоплите денови, а да изгледаме трендовски и шик. Комбинезонот со цветен принт е дел од мајската колекција на Манго – True Romance. Карактеристичен е по кројот кој лесно се ...

Повеќе »

Шанел „Бој“: Нов машки парфем од Шанел посветен на Бој Капел

Во јуни ни пристигнува нов машки парфем од модната и козметичка куќа Шанел, кој ја слави големата љубов на познатата модна креаторка Коко Шанел и човекот кој и овозможи да зачекори во модниот свет, Артур Бој Капел. Парфемот BOY е ...

Повеќе »

Волво лансира безбедни, удобни и комфорни детски седишта

Безбедноста на сите патници во автомобилите на Volvo Cars е врвен приоритет на компанијата. Затоа, компанијата на пазарот лансира три нови детски седишта, со фокус на безбедноста, удобноста, комфорот и дизајнот. Volvo Cars е првиот производител на автомобили кој активно ...

Повеќе »

Машки мокасини од Bata за отмена лежерност

Кога се појавија во 30-те години на минатиот век, беа симбол на луксузот и елеганцијата, а и денес се одраз на шармот и добриот вкус. На многумина им се омилени поради нивната удобност. Фактот дека се комотни и практични, како ...

Повеќе »

Безбедноста на децата е бесценета

Безбедноста на децата во сообраќајот е на прво место, затоа тие треба да бидат заштитении во возилата. Статистиката  покажува дека најголемиот дел од повредите во автомобил се случуваат бидејќи возрасните не користат појас, а децата не се во специјално детско ...

Повеќе »

Искористете го денот за паметен шопинг: -30 отсто во Original Marines

Денес (15.05) е последен ден за шопинг со одлични попусти во Original Marines, пред пристигнувањето на летната колекција. Попустот од 30 отсто е организиран по повод Саемот за деца и родители во Скопје сити мол, а се однесува на целата ...

Повеќе »

Приказните од македонското творештво добија нов модерен идентитет во едицијата „Бајки од Македонија“

Илустрациите на сликовниците ги изработи Катерина Николовска чие идејно решение победи на конкурсот за избор на илустратор распишан од Движењето за поддршка на креативноста – Иво Лауренчиќ „Браво сине“, на кој пристигнаа 38 решенија.  Во насока на поддршка на креативноста, ...

Повеќе »