Дизајн

Huawei го претстави новиот HUAWEI P smart 2019, кој нуди целодневна батерија, поголем екран и AI Dual камера

Huawei го најави HUAWEI P smart 2019. Со експанзивен HUAWEI Dewdrop дисплеј, како и со нов и помоќен octa-core чипсет Kirin 710, HUAWEI P smart 2019 обезбедува квалитетно корисничко искуство по кое се познати HUAWEI P сериите кои имаат AI ...

Повеќе »

15 „направи сам“ идеи за празнично декорирање на трпезата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Деновите до Новата година и Божиќ веќе се бројат, а многумина размислуваат за оригинално украсување на трпезата во духот на Новата година и Божиќ. Пријатна атмосфера на трпезата може да создадеме едноставно и евтино, со малку имагинација и труд. Ако ...

Повеќе »

Во галеријата Вива во Виена – изложба на современ накит на Јана Ацевска, Глигор Кузмановски и Симеон Шомов

Изложба на современ накит ‘DIFFERENCES’  ќе се случува во галеријата „Viva Art Gallery“ во Виена, Австрија, од 7 до 24 декември 2018. На 7-ми декември во 18 часот во галеријата Вива во Виена, ќе биде отворена изложбата на современ накит ...

Повеќе »

“BoomerangMugs” се „најоткачените“ шолји за кафе кои некогаш сте ги виделе, дизајнирани по „рецепт“ на Илија

Време е за будење, а денот без кафе, чај или топло чоколадо не би бил комплетен. За вашето утринско кафе да биде уште поубаво од вообичаено, ви препочуваме да го вкусите во неодоливите рачно изработени шолји на Илија кој својата ...

Повеќе »

Утре се отвора изложбата на Константин Качев во НЛБ Галерија

На 05.12.2018 година, со почеток во 20 часот во НЛБ Галерија (Дирекција на НЛБ Банка АД Скопје, ул.Мајка Тереза 1, Скопје) ќе биде свечено отворена изложбата на дела од академскиот уметник Константин Качев. Константин Качев спаѓа во редот на најистакнатите ...

Повеќе »

Утре во Музејот на современа уметност – CrossSections, презентација на Башак Шенова

На 5 декември (среда), со почеток во 20.00 часот во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе се одржи презентација и разговор со Башак Шенова, кураторка и дизајнерка. Во Скопје таа ќе го претстави проектот CrossSections, интердисциплинарна платформа за уметничките истражувања, ...

Повеќе »

Тренд на китење на новогодишните елки: Разретчени гранки, малку украси, минимализам….

Судејќи според фотографиите постирани на Инстаграм, оваа година царува трендот на разретчени божиќни елки и минимализам во украсувањето, а идејата е да се покаже скромност. Најголем тренд на украсување се светилките кои се диксретно распоредени по елката, додека лампионите (речиси) ...

Повеќе »

Huawei го претсти неверојатниот звук на „Northern lights“, прв создаден во вештачка интелигенција

За да го прослават објавувањето на Huawei Mate 20 Pro и да ја покажат моќната вештачка интелигенција на паметниот телефон, заеднички тим на уметници се здружи за да преземе возбудлив предизвик: да го фатат звукот на светлината. Проектот ја поврзува ...

Повеќе »

Black Friday: Брр… 33% пониски цени на Liebherr фрижидери – германски квалитет со луксузен дизајн

Светскиот бренд Liebherr со својата широка палета на фрижидери и ладилници од 23ти до 25ти ноември на Black Friday во сите продавници на Техномаркет на своите потрошувачи им нуди до 33% попуст. „Со задоволство би сакале да ги известиме сите ...

Повеќе »

Скопје доби еклузивна продавница за канцелариски мебел

Светски познатиот бренд Bürotime со свое претставништво во Македонија Официјално започна со работа првата продавница на светски познатиот бренд Bürotime, кој е лидер во производството на канцелариски мебел во светот. Со повеќе од 100 продавници и претставништва низ целиот свет, ...

Повеќе »