Дизајн

Интересен проект на италијанска винарија и писатели

Во Италија е лансирана серија на врвни вина кои на местото на етикетата имаат мала книга. Проектот е насловен Либротиља, комбинација од двата италијански збора – книга (либра) и шише (ботиља). Минимално илустрираните етикети даваат краток вовед во карактерот на ...

Повеќе »

Диор елка за париски хотел

Луксузната модна марка Диор се придружува на своите колеги во прослави на празниците. За првпат Диор ќе се потпише зад божиќна елка која ќе биде поставена во хотелот Plaza Athenee во Париз. Елката е дело на Корделија де Кастелана, креативна директорка ...

Повеќе »

Мини чоколатца со порака – „Чоколатца за секоја прилика“

Љубов испишана со чоколада, најубавата љубовна порака, најубавите мисли и желби, најубавите зборови послатки од било кога. Секоја наша убава желба и љубов сега можеме да ја испишеме на милион коцки слатки чоколада. „Чоколатца за секоја прилика„ се вистинска љубовна ...

Повеќе »

Макмода во акција за почиста животна средина: Кога вашиот ТВ екран излегува од мода…

Кога вашиот ТВ екран излегува од мода или престанува да работи, станува опасен отпад. Колку сме свесни за тоа како се постапува со електричен и електронски отпад и за неговото штетно влијание врз нашето здравје и животната среднина, говори вчерашната ...

Повеќе »

Лубутен чантичка инспирирана од „Твин Пикс“

Новина за пролет/лето 2017 од Кристијан Лубутен – чантичката наречена „Shoepeaks“ е инспирирана од популарната серија на Дејвид Линч, „Твин Пикс“. Како и серијата, и оваа чантичка има надреален дизајн. Задно со рекламната фотосесија за новата плик-чанта, Лубутен лансираше и ...

Повеќе »

Најпопуларни чевли за 2016 година се…

Популарната ѕвезда ги претстави обувките на Модната недела во Њујорк, а набргу станаа омилени на бројни трендсетерки, но и на моделите Џиџи Хадид и Кара Делевињ. Станува збор за патиките од колекцијата Fenty x Puma , зад која се поптишува ...

Повеќе »

Нова колекција на чевли од Џими Чу: Вљубени сме во секој модел

За неговата „cruise 2017“ кампања, дизајнерот на чевли Џими Чу се фокусираше на декоративните детаљи и комбинациите на бои. За кампањата позира моделот Аманда Марфи, во гламурна атмосфера исполнета со орнаментални декорации и елегантна архитектура. Колекцијата содржи ретро модели на ...

Повеќе »

Што предлага Zara Home за празничното украсувањена домот

По Икеа, и Zara Home веќе го отпечати каталогот за новогодишно и божиќно украсување на домот. Традиционалната златна боја доминира меѓу детаљите, а таа се комбинира со црвени и бели украси. Меѓу предлозите кои ни се допаднаа се и божиќното дрвце ...

Повеќе »

Веренички прстен каков што секоја девојка би посакала

Дали некогаш сте чуле за скапоцениот камен моисанит? Доколку не сте, време е да дознаете за што станува збор, особено доколку набрзо планирате да „рипнете во тавче“. Секоја девојка посакува да има забележителен и блескав веренички прстен, кој не само ...

Повеќе »

Ресорт колекција чевли на Кристијан Лубутен, пролет 2017

Колекцијата Ресорт 2017 на познатиот дизајнер на чевли Кристијан Лубутен веќе е во продажба. За новата сезона Лубутен креираше секси чевли со препознатлив црвен ѓон. Доминираат детаљите и украсите, светки, кристалчиња, боцки. На сите ни е јасно дека чевлите се ...

Повеќе »