Дизајн

Празнични свеќи од кора од мандарина

Мирисот на кората од мандарина е една од асоцијациите за зимата, а овие романтични свеќи ќе направат посебна празнична атмосфера во вашиот дом. Ова овошје не снабдува со потребната количина на витамин Ц во организмот, но кората од мандарина може ...

Повеќе »

Најубавите празнични излози на Њујорк

Со попустите кои започнаа со „црниот петок“, сијаличките кои светкаат и спектакуларно украсените излози, сезоната на празничен шопинг во Њујорк е веќе почната. Годинава модерни се предимензионираните Дедо Мразовци, зимзелените дрва, особено боровите, и шумите. Од боите – тука се ...

Повеќе »

Завар Дизајн со нова и уникатна колекција на Skopje Design Week 2016

  Македонскиот познат бренд Завар Дизајн што се занимава со дизајнирани радијатори претпознатливи во Европа и светот ја продолжува својата традиција на учество на Skopje Design Week 2016, настан што започна вчера, а ќе трае до 27ми ноември во дизајн ...

Повеќе »

Поглед на новата колекција на чевли од Сара Џесика Паркер

Глумицата и дизајнерка Сара Џесика Паркер ја пласираше во продажба новата колекција на чевли на сајтот Нет-а-Портер. Колекцијата SJP содржи 12 модели на висока и умерено висока потпетица. Чевлите се продаваат по цена од 355 до 585 долари.

Повеќе »

Интересен проект на италијанска винарија и писатели

Во Италија е лансирана серија на врвни вина кои на местото на етикетата имаат мала книга. Проектот е насловен Либротиља, комбинација од двата италијански збора – книга (либра) и шише (ботиља). Минимално илустрираните етикети даваат краток вовед во карактерот на ...

Повеќе »

Диор елка за париски хотел

Луксузната модна марка Диор се придружува на своите колеги во прослави на празниците. За првпат Диор ќе се потпише зад божиќна елка која ќе биде поставена во хотелот Plaza Athenee во Париз. Елката е дело на Корделија де Кастелана, креативна директорка ...

Повеќе »

Мини чоколатца со порака – „Чоколатца за секоја прилика“

Љубов испишана со чоколада, најубавата љубовна порака, најубавите мисли и желби, најубавите зборови послатки од било кога. Секоја наша убава желба и љубов сега можеме да ја испишеме на милион коцки слатки чоколада. „Чоколатца за секоја прилика„ се вистинска љубовна ...

Повеќе »

Макмода во акција за почиста животна средина: Кога вашиот ТВ екран излегува од мода…

Кога вашиот ТВ екран излегува од мода или престанува да работи, станува опасен отпад. Колку сме свесни за тоа како се постапува со електричен и електронски отпад и за неговото штетно влијание врз нашето здравје и животната среднина, говори вчерашната ...

Повеќе »

Лубутен чантичка инспирирана од „Твин Пикс“

Новина за пролет/лето 2017 од Кристијан Лубутен – чантичката наречена „Shoepeaks“ е инспирирана од популарната серија на Дејвид Линч, „Твин Пикс“. Како и серијата, и оваа чантичка има надреален дизајн. Задно со рекламната фотосесија за новата плик-чанта, Лубутен лансираше и ...

Повеќе »

Најпопуларни чевли за 2016 година се…

Популарната ѕвезда ги претстави обувките на Модната недела во Њујорк, а набргу станаа омилени на бројни трендсетерки, но и на моделите Џиџи Хадид и Кара Делевињ. Станува збор за патиките од колекцијата Fenty x Puma , зад која се поптишува ...

Повеќе »