Дизајн

Како е развиена ТОФ камерата која се приклучи на четворната Leica камера на Huawei P30 Pro

За ниеден љубител на мобилната фотографија не е тајна дека P серијата од Huawei веќе неколку години поставува стандарди во оваа област. Со појавата на серијата P9 и двојната Leica камера, добивме паметен телефон способен за револуционерна фотографија. Минатата година ...

Повеќе »

Велигденски јајца вапцани во омбре-стил

Бојадисувањата јајца може да биде забавно за целото семејство, а впечатливоста на декорираното јајце ја претставува нашата фантазија и креативност. Бојадисаните јајца во омбре стил изгледаат весело, а со нијансите може да си поиграте. Еве како би можеле да ги ...

Повеќе »

Поглед на куќата во која живееле Бред Пит и Џенифер Анистон

Куќата на Беверли Хилс во која во текот на својот брак живееле глумците Џенифер Анистон и Бред Пит е на продажба. Се продава по цена од 56 милиони долари. Изградена е во 1930-те години, располага е со 1.115 квадратни метри, ...

Повеќе »

Huawei во Македонија лансира нови паметни часовници од Watch GT серијата

Huawei Watch GT серијата на паметни часовници прв пат се појави на пазарот во октомври минатата година со линиите „Classic Edition“ и „Sports Edition“ и веќе достигна продажба од над еден милион единици на глобално ниво. Новите часовници Watch GT ...

Повеќе »

Huawei во Скопје ја претстави извонредната HUAWEI P30 серија на паметни телефони

Уредите од серијата HUAWEI P30 се најнапредни паметни телефони на компанијата до денес со кои корисниците можат да снимаат неверојатни фотографии и видеа во секое време  Водечкиот технолошки бренд Huawei денес на посебен настан во Скопје ги претстави своите нови ...

Повеќе »

Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академијата за графички и веб дизајн

Тема на конкурсот „S.O.S” Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „S.O.S“, за академската 2019/2020 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот трае 10 недели, односно сите кандидати кои ги исполнуваат условите, своите пријави ќе ...

Повеќе »

HUAWEI со новата P30 серија ги менува правилата за фотографирање

Воведување за прв пат во светот Leica Quad камера на паметен телефон за да ги сними најдобрите фотографии дење и ноќе Водечкиот технолошки бренд, Huawei, го објави лансирањето на HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro, со комплетно редизајнирана камера која ...

Повеќе »

Паметен дом за модерно живеење, новo Smart Home решениe во понудата на Македонски Телеком

Паметните домови стануваат составен дел од модерното живеење денес, едноставно затоа што го прават животот побезбеден и подобар. На пазарот секојдневно се појавуваат нови решенија, а овој тренд се очекува наскоро да стане секојдневие и во нашите домови. Само со ...

Повеќе »

Vip воведува Smart Home: Иновативно решение за автоматизација на домот

Телекомуникациската компанија Vip со гордост ја најавува најновата услуга во своето портфолио базирана на вештачка интелигенција и го претставува Smart Home, паметен систем за управување со електричните уреди во домаќинството, со цел зголемување на удобноста во секојдневното живеење, сигурноста и ...

Повеќе »

Еве како ќе изгледа новиот олимписки факел

Откако имавме можност да го видиме златниот факел на Дејвид Бекам од 2012 година, како и факелот Chelles & Hayashi од 2016 година, од Бразил, сега имаме прекрасно ремек-дело кое е инспирирано од цвет, а создадено е од Такујин Јошиока. За ...

Повеќе »