Дизајн

Гаџет без кој ќе преживеете, но забавно е да го имате

Магичната чашка Весил (Vessyl) е „паметна“ и може да изброи колку течност, кофеин, масти, шеќер и протеини сте конзумирале во текот на денот.   Суперкорисна е за секоја диета, за контролирање на здравиот живот, а во нејзино друштво веројатно никогаш ...

Повеќе »

Македонски дизајн на регионалните продажни фестивали

Skopje Design Week во подготовка да ја задоволи балканската дизајн сцена. Македонија полека станува препознатлива по дизјанот, не само како дестинација каде се случува Skopje Design Week (СДВ), туку и по сè побројните млади дизајнерски марки кои покрај застапеноста на ...

Повеќе »

Тренд од модните писти – дизајнерски патики

Веќе пишувавме за трендот на модните писти од минатата година кога се најавуваа колекциите за оваа пролет и кога повеќе дизајнери ги заменија елегантните високи потпетици со патики! И, патиките оваа пролет се носат во секаква комбинација. А направивме избор од неколку ...

Повеќе »

Јапонските железници го претставија возот на иднината

Да имаме вакви возови, и ние не би помислиле на друг превоз. Западната јапонска железница (JR West) го претстави модерниот воз кој ќе биде пуштен во сообраќај на почетокот на пролетта во 2017 година. Луксузните возови ќе бидат препознатливи по ...

Повеќе »

Чоколада како уметнички слики

Мексиканката Татијана Санчес се прослави благодарение на вештината од најслатко нешто на светот – чоколадата, да направи уметнички дела. Иако кариерата ја започнала пред 10 години како дизајнерка на накит, за Санчез се дозна откако го прошири бизнисот и интересот ...

Повеќе »

Стадлејдис нова колекција на очила за сонце на Версаче

Очигледно украсувањето на рамките на очилата е хит за ова лето.       Неколку светски марки лансираа очила за сонце  со украси на рамките – од штрасови, полудраги камчиња па се до дијаманти. Ова се неколку модели од најновата колекцијата ...

Повеќе »

Град од иднината

Сте се запрашале ли некогаш како ќе изгледаат градовите на иднината? Особено кога пренаселеноста станува проблем. Компанијата за дизајн АТ дизајн офис, го понуди проектот за градови кои би пловеле на вода. За иновативниот град од иднината покажа интерес Кина, ...

Повеќе »

Дали е ова најелегантната чанта на сезонава?

Чантата Ана од работилницата на Фенди е најелегантна чанта на сезонава, барем според до сега виденото од понуденото. Чантата Ана беше првпат ланисрана како еден од моделите од серијата Селериа на Фенди, за сезоната есен/зима 2013/2014. По нејзиниот „бум“ на ...

Повеќе »