Икони на стилот

ikoni na stilot

Временска капсула: Што криеше гардероберот на Фрида Кало

По 50 години гардероберот на Фрида Кало е отворен и на јавноста е претставено што се имало во него. Облека во силни бои, исклучителен стил, екстравагантност и посебност. По смртта на големата мексиканска уметница Фрида Кало во 1954 година, нејзините ...

Повеќе »

Како се заслужува „титулата“ модна икона

Знаевте ли дека со терминот „модна икона“ не треба да си играте? Сајтот „Стајл.ком“ инцираше широка Интернет дебата на оваа тема кога уредничката Маја Сингер се побуни против Бијонсе и Кејт Мидлтон како модни икони. По долгите дискусии кои траеја ...

Повеќе »

5 жени кои се доказ дека стареењето не треба да биде толку тешко

Овие пет убави динамична жени нè убедуваат  дека годините се само бројки, а убавината не старее. „Мислам дека се чувствуваме повеќе слободни и независни кога ќе остареме. Повеќе сме искрени и отворени со себе и со другите“, вели 66-годишната Линда ...

Повеќе »

Во мода е позитивноста и смелиот стил!

А кој може да остане рамнодушен на стилот на 74-годишната Беатрикс Окс? Позната по стилот исто колку и по позитивноста, писателката Беатрикс Окс и во својата 74-та година од животот не „крева раце“ од модните игри. Талентираната уметница Беатрикс Окс ...

Повеќе »

Тој суптилен, шармантен поет со многу стил, Блаже Конески

Во чест на неговиот роденден. Роден на 19 декември 1921 година, во прилепското село Небрегово, овој поет, прозаист, есеист, вонсериски лингвист, втемелувач и еден од најзначајните протагонисти на кодификацијата на македонскиот јазик и професор (студентите го обожаваа, беше познат по ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за Мјучиа Прада

Мјучија Прада е една од највлијателните жени во модната индустрија. Еве ги 10-те факти од нејзиниот живот за кои (можеби) не сте ни чуле. 1. Таа има уникатно минато. Не само што Прада има докторат по политички науки, туку има ...

Повеќе »

Лујза Казати, икона на ексцентричноста и екстремната екстраваганција

Водела ексцентричен живот, препознатлива била по необичната и екстравагантна облека, а во својата градина чувала егзотични птици и животни. Љубовницата на Габриеле д Анунцио и муза на дузина славни уметници, која целиот живот го минала во раскош и луксузирање, починала ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои (можеби) не ги знаете за Џими Хендрикс

Неколку факти од животот на музичарот кој со својот стил не престанува да ги инспирира и модните дизајнери. 1. Роден е на 27 ноември 1942 година како Џоли Ален Хендрикс. И татко му и мајка му поради тешката финансиска ситуација ...

Повеќе »

Инес дела Фресанж, икона на парискиот стил

Позната како муза на Карл Лагерфелд, поранешниот модел, а денес дизајнерка Инес дела Фресанж, блесна на насловната страница на декемврискиот Вог Париз. Со безвремена убавина (родена во 1957 година) поранешната муза на Лагерфелд и супермодел Инес дела Фресанж се врати ...

Повеќе »

Мелина Меркури, последната грчка божица

Во чест на роденденот на оваа глумица, пејачка и секако икона на 20-от век, да се потсетиме на нејзиниот стил и живот. Родена е на 18 октомври 1920 година во Атина, како Марија Амалија Меркури, кога завршила средно училиште примена ...

Повеќе »