Икони на стилот

ikoni na stilot

Во чест на нејзиниот роденден: Рита Хејворд и неподносливата убавина на модното заведување

Талентирана глумица, позната по единствениот стил, Рита Хејворд беше врв на гламурот во 40-те години, симбол на женската убавина, прва фатална црвенокоса девојка, без вел на мистериозност кој до тогаш го диктираа Марлен Дитрих и Грета Гарбо, глумиците со по ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои можеби не ги знаете за Лучијано Павароти

Беше една од иконите на 20-от век, тенор со големо „Т“, идол на милионската публика, а после цели четири децении на сцената се повлече на својот 70-ти роденден. Повлекувањето го најави на духовит начин, како што и живееше, дека „после ...

Повеќе »

Си беше еднаш една Бетина…

Супермоделите пред денешните супермодели. Пред да се појават на сцената Линда Евангелиста, Наоми, Кејт Мос, Кара Делевињ…, си беа еднаш една Бетина, Твиги, Верушка, Сузи Паркер…Овие прекрасни жени со безвремена убавина го истрасираа патот на денешниот поим за топ-модели. Особено, ...

Повеќе »

Анита Екберг и 10-те работи кои (можеби) не ги знаете за неа

Во чест на нејзиниот 83. роденден (29 септември) ова се десетте  занимливоста од животот на славната русокоса актерка, модел и секс симбол на 60-те години. 1 Керстин Анита Маријан Екберг е родена на 29 септември 1931 година во Малме, Шведска, ...

Повеќе »

Икона на стилот: Жан Ланвен, второто име на неминливата елеганција

Француската модна марка Ланвен годинава слави 125 години од основањето. Денес Ланвен е синоним за врвна елегнација, но зад името на оваа модна марка стои една жена со префинет вкус, Жан Ланвен. Родена е во 1867 година во Бретањ, Франција, ...

Повеќе »

Икона на стилот: Елза Скиапарели, текстилниот близнак на Салвадор Дали

Иако Елза Скиапарели (1890-1973) беше една од најистакнатите модни икони меѓу двете светски војни, нејзиното име денес се поретко се спомнува. Сепак, неспорни се новите бурни ветрови кои таа ги донесе на модната сцена. Родена во богато семејство во Рим, ...

Повеќе »

Хејзел Бишоп, мајката на карминот кој ниеден бакнеж не може да го избрише

Карминот е најпродаваниот производ на сите линии на декоративна козметика, но му беше потребно прилично долго време за да стане  бестселер. Ако се држиме до некои историски податоци, би можеле да кажеме дека карминот, секако не во ваква форма која ...

Повеќе »

Икона на стилот: Мадлен Вионе, модна креаторка на модните креатори

Во 1930 година во нејзиното ателје во Париз имала 1.200 вработени. За разлика од Коко Шанел, Мадлeн Вионе никогаш нема да заборави на своето сиромашно потекло. Во модниот свет влегува скромно и исто така скромно од него ќе се повлече ...

Повеќе »

Во чест на нејзиниот 80-ти роденден: 14 работи кои можеби не ги знаете за Софија Лорен

Една од најуспешните повоени ѕвезди, карактеристична по полните усни и крупните очи, и прва глумица која добила Оскар за звучен филм кој не е од англиско говорно подрачје – Софија Лорен на 20 септември го прослави својот 80-ти роденден. 1 ...

Повеќе »

Лорен раскажана од Софија: Документарен филм кој го отвора прозорецот кон жената зад велот на иконата

Режисерот Марко Спањоли во документарниот филм посветен на Софија Лорен ни открива детали од животот на најнаградуваната италијанска актерка, која тукушто го прослави својот 80-ти роденден. Документарниот филм на Спањоли посветен на Софија Лорен, како дел од серијата „Митски жени“, ...

Повеќе »