Икони на стилот

ikoni na stilot

И таа е обична како нас: Ретки фотографии на Одри Хепберн

Ликот и стилот на легендарната глумица Одри Хепберн се незаборавни, но овие ретки фотографии сакаат да покажат дека понекогаш гламурот знае да создаде идеализирани ликови.   Воодушевувајќи се на нејзината вонсериска убавина, понекогаш забораваме дека и таа била една од ...

Повеќе »

10 причини зошто го сакаме Марсел Дишан

Во чест на роденденот на еден од највлијателните уметници на 20 век (роден на 28 јули, 1887 година) Марсел Дишан, уметник кој најгласно одговори на промените кои во светот на уметноста и ги донесе индустриската ера. Живеел со уметноста од ...

Повеќе »

Ах тој порочен, писмен денди: 10 причини зошто го сакаме Хемингвеј

Во чест на неговиот роденден (21 јули, 1899) имаме 10 причини зошто борецот, новинарот, ловецот, раскажувачот и да, – дендито и шармерот Ернест Милер Хемингвеј сеуште продолжува да не инспирира. 1. Го сакаме поради неговиот немирен темперамент и  авантуристички дух ...

Повеќе »

Џеки Кенеди, како да го имитирате нејзиниот стил

Стилот, елеганцијата, рафинираноста и воопшто префинетоста на Џеки Кенеди со години не излегува од мода. Држете се до едноставноста и следете ги наведените пет совети за да го ископирате нејзиниот стил. Бисерите најважен накит Важно е да е бисер, не ...

Повеќе »

Софија Лорен се враќа во Кан

Италијанската глумица Софија Лорен ќе биде почесен гостин на Канскиот филмски фестивал. Присутните ќе имаат можност и да уживаат во нејзиното враќање на филмското платно преку краткиот филм „Човечки глас“во режија на нејзиниот син. А нејзината животна биографија е прилично ...

Повеќе »

Икона на стилот и заштитничка на уметноста: Изабела Д’Есте

Била владарка, заштитничка на уметноста, мајка на осум деца, музичарка и иноватор во модна смисла. Нејзините иновации во облекувањето биле копирани од жените на дворовите, во цела Италија, па дури и во Франција.

Повеќе »

На денот на неговиот роденден: Сеќавања на Тенеси Вилијамс, фраер кој не престанува да инспирира!

Еден од најпознатите американски драматурзи кои сеуште не престанува да не инспирира со женските ликови кои се најслични на него и на жените што заземале значајно место во неговиот живот. Тенеси Вилијамс за нас (како и за многу жени од ...

Повеќе »

Зошто е толку посебен? Зошто толку го сакаме Карл Лагерфелд?

10 работи кои (можеби) не ги знаете за модниот гениј, Карл Лагерфелд. Колку луѓе познавате што имаат своја реплика од кадифено мече? Или библиотека од над 300.000 книги? Или кој дизајнира над 20 колекции годишно, попатно занимавајќи се со фотографија, ...

Повеќе »