Стил

Прв пијано маратон на македонската музичка сцена  „8 ЧАСА ЉУБОВ – ПИЈАНО МАРАТОН“

Во недела на 06.06.2021 вратите од салонот на Пијано Центре во склоп на  Национална Опера и Балет ќе бидат отворени за сите вљубеници во пијанизмот. Започнувајќи во 11 часот со експозе, промоција и презентација на новите пијана во Пијано Центре, ...

Read More »

Хороскоп за месец ЈУНИ: Љубов за Раковите и Биковите, кавги за Вагите, пресврт за Шкорпиите…

Во месец јуни, планетата Венера ќе помине низ знакот на Рак, носејќи им голема среќа на сите водни знаци во областа на чувствата! А вие, во кој знак сте родени? Откријте сега со нас што ви подготвуваат sвездите за месец јуни! ...

Read More »

Интимна атмосфера, но огнена енергија: Отворањето на Танц Фест 2021 проследено со овации и аплаузи

Одушевување, овации и аплауз кој не запира се впечатоците од синоќешното отворање на 17-иот по ред Танц Фест Скопје! Во Домот на Армијата, во интимна атмосфера, но со огнена енергија, публиката уживаше во македонско-словенечкиот спој на сцена, кој никого не остави ...

Read More »

Конкурс за истражувачки проект од областа на ликовната критика на АИКА Македонија

Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува конкурс за истражувачки проект од областа на ликовната критика. Наградата има за цел да понуди можност за промислување на третманот и позициите на ликовната критика денес и на критичкото пишување за појавите и тенденциите во современите визуелни уметности и теоријата на уметноста. Недостатокот од пишана критика и потребата од афирмација на критичко делување во контекст на современата уметност, е основниот поттик за овој конкурс. Конкурсот е отворен за проекти кои ликовната критика ќе ја препознаат како практична дисциплина која теориски ја интерпретира тековната уметничка продукција и иницира нејзината артикулација во контекст на современите уметнички продукции. Наградата го носи името на Ладислав Баришиќ (1941-1991), ликовен критичар и историчар на уметност, кој во рамките на ликовната публицистика беше активен во периодот од 1972 до 1986. Тој е автор на текстови во кои критичарскиот став кон одреден културен настан се одликуваше првенствено со отпор кон априорното мислење својствено за догмите на времето во кое создавал. Право за учество имаат сите историчари на уметноста, критичари, теоретичари, интердисциплинарни истражувачи и други профили на креативни автори поврзани со ликовните и визуелните уметности во Македонија (освен членовите на У.О. на АИКА Македонија). Кандидатите треба да се граѓани на Република Северна Македонија или пак странски државјани кои живеат и работат на територијата на Република Северна Македонија повеќе од една година. Наградата е во висина од 30.000 денари и за неа ќе одлучува трочлено стручно жири. Конкурсот е отворен од 2 јуни 2021. и трае до 02 јули 2021. Кандидатите треба да достават: – опис на предложениот проект и методологија на неговата реализација (не повеќе од 1500 збора) – CV на кандидатот (или доколку станува збор за група истражувачи на сите поединечни членови на истражувањето). Наградениот проект треба да биде изработен до ноември 2021., пред годишниот симпозиум на АИКА Македонија каде наградената реализација ќе биде претставена. Добитникот на наградата ќе биде известен најдоцна до 15 јули, 2021. Материјалите треба да се испратат на следната адреса: contact@aica-macedonia.org.mk Проектот се реализира со финансиска поддршка од Министерство за култура на ...

Read More »

Бимилк го одбележа Светскиот ден на млекото со донација за семејствата кои добија принова во најголемите родилишта во земјава

Светскиот ден на млекото – 1 јуни, Бимилк како најголема компанија во млечната индустрија во земјава го одбележа со донација за сите семејства кои денеска добија принова во најголемите родилишта во земјава – Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во ...

Read More »

Халкбанк ги повикува љубителите на трчањето да бидат дел од HalkEco Скопје Трча 10КМ

На 13 јуни, по едногодишна пауза поради пандемијата, љубителите на трчањето повторно ќе имаат можност да учествуваат во традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ која ќе се одржи во Скопје. Организатори на овој спортски настан се Сојузот на спортови на Град ...

Read More »

„LifePal“ – победници на Националниот натпревар на ученички компании  

Победник на националниот натпревар на ученички компании за учебната 2020/2021 година, организиран од Џуниор Ачивмент Македонија, е ученичката компанија „LifePal“ од гимназијата Никола Карев од Скопје. Нивната компанија нуди интересно и практично решение за непредвидливи ситуации од секојдневниот живот на училиште, ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (31 мај – 6 јуни): Радост за Раковите, среќа за Рибите, романса за Вагите

Во неделата од 31 мај до 6 јуни планетата Венера ќе го напушти знакот на Близнаци за да се пресели во знакот на Рак – пред Раковите е одличен период особено во однос на чувствата. А вие, во кој знак ...

Read More »

Викендов 200 спортисти ќе се натпреваруваат на Куп на Македонија за сениори/ки

Куп на Македонија за сениори/ки ќе се одржи викендов во организација на Атлетска федерација на Македонија во националната арена „Тодор Проески“. Предвидено е денеска и утре да се натпреваруваат 200 спортисти меѓу кои и кандидатите за Олимпијада а се очекуваат ...

Read More »

Неделен хороскоп (24. до 30.мај): Среќа за Стрелците, добра вест за Лавовите, трпение за Девиците

Оваа недела убава полна месечина ќе блесне во знакот на Стрелец, носејќи им многу среќа на сите огнени знаци. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа недела! Овен: Марс неповолен  Ѕвездите во ...

Read More »