Стил

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (30 ноември – 6 декември): Добра вест за Лавовите, деловна среќа за Стрелците, преродба за Овните

Оваа недела планетата Меркур го напушта знакот на Шкорпија за да влезе во Стрелец, подготвен да ги фаворизира сите огнени знаци. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа недела! Овен: кон преродба! ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (23 – 29 ноември): Љубовни маки за Биковите и Водолиите, романса за Девиците и Шкорпиите!

Оваа недела планетата Венера во знакот на Шкорпија ќе донесе љубовна болка на Биковите и Водолите, а вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа недела! Овен: најлошото е зад вас! Оваа недела ќе ...

Read More »

МСУ блесна во сина боја, како дел од „Светскиот ден на детето“

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата. На покана од Уницеф, Музејот ...

Read More »

Како да го научите вашето дете да рециклира?

Планетата Земја е нашиот дом. Овој дом го споделуваме со сите живи битија, а ние луѓето сме тие коишто уживаме и се радуваме на убавините и чудата на земјата, небото, водите и воопшто на животот во сите негови разновидности. Затоа, ...

Read More »

Халкбанк брои над 17.000 донирани садници низ македонските градови во тек на една година

Во склоп со својата иницијатива за зачувување на животната средина и подигање на еколошката свест, платформата HalkEco, Халкбанк АД Скопје достигна број од 17.000 засадени дрвjа во периодот од стартување на еко платформата, од октомври минатата година до денес. Од првата ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (16. ДО 22. НОЕМВРИ) -Многу среќа во љубовта за Шкорпиите, Раковите и Рибите

Оваа недела планетата Венера ќе влезе во знакот на Шкорпија, внесувајќи им многу среќа во љубовта на Шкорпиите, Раковите и Рибите. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат sвездите оваа недела! Овен: бидете трпеливи ...

Read More »

Што може да направите за време на 5 минутната пауза од учење?

Речиси секој студент знае колку е тешко да се најде мотивација за учење, соодветно време, желба и концентрација. Некој учи наутро, некој исклучиво навечер, некому пречи друштво и бучава, некому не. Но, едно нешто околу кое сите се согласуваат е ...

Read More »

Од кои спортови ќе имате најголема полза? Huawei Watch GT 2 Pro е совршен придружник за сите!

Бурните времиња не треба да ја намалат физичката активност, туку треба да нѐ мотивираат да вежбаме, или да започнеме со вежбање. На крајот на краиштата, не се работи само за нашиот изглед, туку и за целокупното здравје и благосостојба. Без разлика на ...

Read More »

Samsung ја претставува SmartThings Find, новиот начин за брзо и едноставно лоцирање на Galaxy уредите

Компанијата Samsung Electronics ја воведе SmartThings Find, новата услуга која што помага во брзо и едноставно лоцирање на Galaxy уредите. По пријавувањето на шест милиони корисници низ Кореја, Велика Британија и САД за ран пристап на сервисот, SmartThings Find е подготвен за глобално ...

Read More »

Искуството на купување преку Интернет сè повеќе личи на одење во вистинската продавница

Купувањето во продавница за многумина сѐ уште е прв избор кога станува збор за набавка на посакуваните нешта. Но, со оглед на променетите услови и оние кои се приврзаници на традиционалниот начин на шопинг веќе се преориентираа кон онлајн продавниците. ...

Read More »