Стил

Рафаел Надал се поднови со нова јахта 

Еден од најдобрите тенисери во светот, Рафаел Надал, си купил нова јахта, модел Sunreef 80 Power која е вкотвена во неговиот роден град Мајорка. Јахтата може да прими 12 гости, а располага со четири кабини и еден апартман. Во составот на ...

Повеќе »

Онлајн промоција на „Будимир и ретките животни“ од Зоран Пеневски

На 18 јуни (четврток), во 19 часот, ќе се одржи онлајн промоција на книгата за деца „Будимир и ретките животни“ од Зоран Пеневски, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Промоцијата ќе се одвива на ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (15ти до 21ви јуни): Топ знаци на неделата – Бик, Близнаци и Овен

Оваа недела Месечината ќе престојува три дена во знакот на Бик, несејќи им среќа на сите земјени знаци, а правејќи уште неколку компликации за Шкорпиите и Лавот. А, вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви резервираа ...

Повеќе »

Онлајн промоција на „Изградување на изговорот, говорот и јазикот кај децата и возрасните“ и „За секоја буква приказна“

На 11 јуни (четврток), во 19 часот, ќе се одржи онлајн промоција на две книги за правоговор во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Станува збор за реиздание на „Изградување на изговорот, говорот и јазикот кај децата ...

Повеќе »

„ВРБА“ ВО ПЕКИНГ, ПО УСПЕХОТ ВО ИСТАНБУЛ

По фестивалското затишје поради коронавирусот, филмот на Манчевски го продолжува походот по светските фестивали Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот ќе се одржи ...

Повеќе »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (8ми до 14ти јуни): Топ знаци на неделата – Шкорпија, Бик и Риби

Оваа недела раскошната Венера во знакот на Близнаци ќе донесе многу страст за сите воздушни знаци, додека загриженост ќе им донесе на Стрелците. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви резервираа ѕeвездите за оваа недела! Овен: ...

Повеќе »

Битолски сладолед со 10 витамини: Млечен сладолед за сите возрасти  

Битолска млекара и Цермат го лансираат првиот млечен сладолед со 10 витамини на пазарот. Новиот производ е наменет за сите возрасти, а посебно за децата што произлегува од неговиот состав. Произведен е со познатото Битолско млеко, што придонесува за богатиот ...

Повеќе »

„Потиснат потенцијал“ – прва самостојна изложба на Душан Стефановски

Душан Стефановски роден на 19.5.1996 е млад визуелен уметник од Скопје, кој има дипломирано на факултетот за ликовни уметности (отсек графика) во оваа 2020 година. Претходно завршил ликовно образование во средното уметничко училиште ДСУЛУД „Лазар Личеноски“ – Скопје. Тој е ...

Повеќе »

Samsung го претставува Odyssey G7 гејминг монитор со најзакривениот екран досега и со најдобри перформанси во класата

Предводникот на светскиот пазар на гејминг монитори, компанијата Samsung Electronics Co., Ltd., на глобално ниво го претстави иновативниот Odyssey G7 гејминг монитор. Овој уред првпат беше откриен на CES 2020 во Лас Вегас и претставува автентичен чекор напред во областа на полето ...

Повеќе »

Новиот HUAWEI Y5p доаѓа со FullView дисплеј и дизајн во бои

 Новиот 5,45-инчен додаток во AppGallery портфолиото на компанијата нуди сè што ви треба за целодневна забава  Најновиот модел од прифатливата, младечка серија Y на Huawei – Y5p, веќе е достапен на македонскиот пазар. Неверојатниот смартфон освојува со својот 5,45-инчен1 FullView дисплеј ...

Повеќе »